Yozgat Valiliği İl Özel İdaresi tarafından 2002-2017 yılları arasında yapılan yatırımlar masaya yatırıldı. Devam eden yatırımların son durumları hakkında bilgiler verilen, sorun ve taleplerin cevaplandırıldığı toplantıdan çıkan sonuçlara göre hareket edilerek önümüzdeki yıllarda varsa altyapı, yol konusunda köylerin ve ilçelerin sorunlarının tamamı çözülmeye çalışılacak. 

Yerelin iktidarı olarak bilinen ve özellikle köylerin altyapı eksikliklerini gidermek için yoğun mesai tüketen İl Özel İdaresi’nin 15 yıllık performansı ele alındı. 

İl Özel İdaresi 2002-2017 Bilgilendirme Toplantısı, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat Milletvekilleri Yusuf Başer, Abdulkadir Akgül ve Ertuğrul Soysal, il ve ilçe belediye başkanları, ilçe kaymakamları, il genel meclisi başkan ve üyeleri ile köy ve mahalle muhtarlarının katılımı ile yeni valilik binası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıda İl Özel idaresi Genel Sekreteri Muammer Yanık 2002-2017 yılları arasında il geneline yapılan yatırımlar hakkında sunum yaptı. Sunum sonrası Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ başkanlığında oluşturulan heyet toplantıya katılan köy muhtarlarının sorunlarını dinledi.

Daha sonra İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Yanık muhtarlardan gelen sorun ve taleplere yanıt verdi.

İl özel idaresinin bir yerel yönetim birimi olduğunu belirten Vali Yurtnaç, “İl Özel İdaresi bir belediye başkanlığı gibidir. Dolayısı ile yereldeki sorunlar yerelde planlanır ve yerelde ki kaynakla sorunlar ortadan kaldırır. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Yanık’ın yaptığı sunumda oranları gördük. Bütçemizin yüzde 79’u yatırıma gitmiş. Bu çok güzel bir rakam. Özel İdare biliyorsunuz köy hizmetlerinin eski görevini yapıyor. Köy hizmetleri gibi merkezde teşkilatlanmış ama yerelde çalışan bir teşkilatımız vardı. Bütçesinin yüzde 90’ı personele, yüzde 10’u yatırıma gidiyordu. Son 15 yıldan beri eski parayla 901 trilyon gibi bir para köylerimizin, ilçelerimizin genel alt yapısına harcanan bir miktar var. Biz bunları takip ediyoruz. Sadece il müdürlüklerinin kendi yaptığı çalışmalarla kalmıyor. Gerek inşatların denetimi, gerek yapılan su ve yolların denetimi biz zaman içerisinde arkadaşlarımızla beraber gidiyoruz buraları denetliyoruz. Amacımız daha kaliteli hizmeti ortaya koymak. Gerek bizim, gerek ilçe kaymakamlarımızın gerekse il müdürlerimizin kapıları her zaman sizlere açık. Sizlerden gelen talepleri en iyi şekilde karşılamak için var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Vali Yurtnaç’ın konuşmasının ardından Yozgat Milletvekilleri Yusuf Başer, Abdulkadir Akgül ve Ertuğrul Soysal 2002-2017 yılları arasında Yozgat’a yapılan yatırımlar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, “Özel İdaremiz Yozgat’ımızın esasında yerel iktidarıdır. Yani bizim ilimizin meclisi il genel meclisi. Bu meclisin icra organı da özel idare genel sekreterliği ve valimizin başkanlığında kaymakamlarımız ve diğer çalışanlarımızla, kurumlarımızla hep beraber Yozgat için koşuyoruz. Muhtarlarımızı da özel idarenin ayrı bir icra organı olarak kabul ediyorum. Çünkü arazideki tüm iş ve işlemleri merkeze aktaran ve çalışmaları hızlandıran onlardır. Onlarda büyük rol oynuyorlar. Biz hepimiz beraber çalışıyoruz. Muhtarımız, il genel meclis üyelerimiz, kaymakamlarımız, valimiz, il özel idaresi genel sekreterimiz, ilimizde görev yapan tüm birim ve kurumlar, milletvekili arkadaşlarımız ile esasında bir bütün olarak biz Yozgat için üretmek, sorunları çözmek, ihtiyaçları tespit etmek ve gidermek vazifesi üzerinde olan kişileriz. Yozgat’ta bu güne kadar iyi işler yaptığımıza inanıyorum. Eksiklerimiz elbette var. Onların üzerinde de durmak hepimizin ortak vazifesi” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ konuşmasının ardından muhtarlardan gelen sorulara tek tek cevap vererek her ay bir kurumun bilgilendirme toplantısı yapacağını sözlerine ekledi.