Yaşlılık ve Alzheimer Konulu Sempozyum Düzenlendi

Bozok Üniversitesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan “Yaşlılara Saygı Haftası” münasebetiyle “Yaşlılık ve Alzheimer” konulu sempozyum düzenlendi.
Yayınlanma tarihi: 25 Mart 2015, Çarşamba günü, saat: 09:52

Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi Salon Nohutlu ’da düzenlenen sempozyuma Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şaban Güçlü, Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mesut Gürdal, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Şahingöz, Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Karacabey, Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Kara, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Murat Korkmaz, Yozgat Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Fikret Ceyhan, Genel Sekreter Erol Sorucu, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Murat Korkmaz, 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanılan “Yaşlılara Saygı Haftası” nedeniyle okul olarak bir dizi etkinlik düzenlediklerini söyledi. Yaşlıları anmak, yaşlıların yalnız olmadığını ve her zaman yaşlıların yanında olduklarını ifade eden Korkmaz, “yaşlılar bizim için çok önemli. Hepimiz yaşlanacağız, yaşlandığımız zaman yeni yetişen gençlik bize yardımcı olacaklar. Onun için Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olarak hocalarımızın da katkıları ile her sene yaşlılarımızla ilgili farklı konuları ele alarak bu öğrencilerimizin bilgilendirilmesi ve daha bilinçli hale gelmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda farklı konuları ele almıştık. Bu yıl Alzheimer ile ilgili bir sempozyum düzenliyoruz. Nüfusumuzun şu anda %8 ‘i yaşlı 2050 yılında nüfusumuzun %20’si yaşlı olacak. Nüfusumuzda şu an 80 ila 100 bin arasında Alzheimer hastası var. Hayatlarını idame ettirmekte ve sürdürmekte en çok zorlanan hasta kesimi Alzheimer hastası olan kişiler. Bu yüzden %8 den %20 ye çıkacak yaşlı popülasyonunu düşünerek biz Alzheimer hastalığını incelemek istedik. Bu konuda ile ilgili sempozyumu düzenledik “diye konuştu.

Rektör Uçar’da düzenlenen sempozyumlar, toplantılar, bozok tıp günleri, gibi akademik toplantılar hem meslektaşların birbirleri ile iletişimi sağladığını ve ufukları açtığını söyledi. 

Bu günkü sempozyumda Yaşlılık ve Alzheimer konusunda Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu tarafından etkinlik düzenlediğini belirten Rektör Uçar, “Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzda aktif iki bölümü var. Çocuk gelişimi ve yaşlı bakım bölümü. Okulumuz sadece kendi içerisinde eğitim öğretim vermekle kalmıyor. Yozgat’ta diğer kurumlarla beraber çok güzel programlara imza atıyor. Rehabilitasyon merkezi ve Alparslan Türkeş huzur evindeki yaşlılarımıza yönelik Kırıkkale üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi işbirliği ile diş ve diğer bakım hizmetleri yapıldığını ifade” etti.

Hayatın başlangıcında ve sonunda insanların bakıma ihtiyacı olduğunu belirten Rektör Tamer Uçar, “çocukken minikken, bebekken tabi insanlar sevimli oluyorlar. Birde ne dediklerini çok fazla anlamadığımız için onlar bize hoş sevimli geliyor. Fakat yaşlılık kaçınılmaz bir süreç, Allah ömür verirse sonuçta hepimizin karşılaşacağı doğal bir süreç nihayetinde, yani aynen küçükken bizim annelerimiz babalarımız bize nasıl baktılarsa yaşlılığımızda da belki elden ayaktan düşeceğiz belki zihinsel olarak ta problem yaşayacağız. Alzheimer hastalığı da bunlardan bir tanesi, çeşitli problemler yaşayacağız, belki yatağa bağlı kalacağız, bakıma ihtiyacımız olacak. Biz bu gün yaşlılarımıza bu saygıyı göstermezsek gelecek te de bunları yaşadığımızda da kendimize gençlerden bu saygıyı bu bakımı talep etme gibi bir hakkımız olmayacaktır ”dedi. Bu tür sempozyumlar akademik faaliyetlere projelere arkasından yayınlara ve akademik ürünlere dönüşmesini arzu ettiklerini vurgulayan Pof. Dr. Uçar, “üniversitemizin de sadece bir eğitim kurumu olmaktan ziyade akademik başarılarıyla başarı sıralarında üste doğru tırmansın istiyoruz. Prof. Dr. Levent Ertuğrul İnan Levent hocayı bu düşünceler ile üniversitemize transfer ettik. 5 aydır tıp fakültemizde Nöroloji Anabilim Dalında görev yapmaktadır. O anabilim dalının gelişmesine de çok büyük katkılarda bulunacağına inancımız tamdır. Böyle bir sempozyumun başkanı olarak görev alması da en güzel ibaresidir. Tıp Fakültemizde Bozok tıp günleri düzenlendi. Yaklaşık 5 yıldır Bozok tıp dergisi yayınlanıyor. Hatta indekslerce taranıyor. Bu dergi başarılı bir seyir izliyor. Bundan da oldukça memnunuz. Tıp fakültemiz öğretim üyelerinin de sadece hasta bakıcı olarak kalmayıp giderek artan oranda akademik başarılara imza atmış olmaktayız. Bundan da oldukça memnunuz. Kendi içimizden yetişen Doçent, profesörlerimiz akademik kariyerlerini başarılı bir şekilde sürdürüyorlar. Daha geçenlerde 14 Mart Tıp bayramını kutlarken cübbe giyme merasimi düzenledik ve ayrıca Tıp fakültesi öğretim elemanlarımızın da proje ve yayınlarla öğretim üyesi üzerine düşen yayın sayısı bakımından üniversitemize önemli katkılar olacağına inancımız tamdır diye konuştu.

Sempozyuma başkanlık yapan üniversitemiz Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Ertuğrul İnan ise, beynin fonksiyonlarına dikkat çekmek ve onun bir hastalığı olan Alzheimer’ın önemini vurgulamak, Alzheimer’den korunma yöntemleri, tedavisi ve rehabilitasyonunda nasıl yollar izleniyor amaçlarını içeren bir sempozyum düzenlendiğini söyledi. Prof. Dr. İnan, “dünyada yaşlı nüfus artıyor çeşitli hastalıklardan korunma yönetiminin gelişmesiyle nüfusun yaşlanması bir gerçek. Nüfus yaşlanınca da Alzheimer riski artmakta. Türkiyemizde de, Dünyamızda da yaşlı nüfusun artmasının Alzheimer riskini arttırıyor. Tatbikî bütün yaşlılarımızın Alzheimer olacağı diye bir korkuyu geliştirmemek gerekiyor. Sağlıklı bir ön yaşamla yaşlılık öncesi ve yaşlılık sırasında sağlıklı beslenme spor ve bunun gibi fonksiyonları güçlendirdiğimiz zaman mutlu bir yaşlılık seçenekler arasında bunu vurgulamak ve bunlara dikkat çekmek için bu sempozyum gerçekleştirildi dedi.

Bozok Üniversitesi, Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Ertuğrul İnan’ın oturum başkanlığını yaptığı sempozyumda Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Seda Gündüz Başçıl, Sinir Sistemi Anatomi ve Fizyolojisini, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Dilek Yıldırım, Alzheimer Hastalığında Risk Faktörleri ve Korunma, Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nermin Tanık, Alzheimer Hastalığının Kliniği ve Evreleri, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ufuk Ergün Alzheimer Hastalığında Tanı ve Tedavi konuları hakkında bilgilendirici sunular gerçekleştirdi. 

Sempozyumun sonunda Rektör Uçar, sempozyum düzenleme kuruluna teşekkür plaketi takdim edildi.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 9 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki