Yağmur sonrası doğada mantar çoğaldı

Yozgat'ta bir süredir etkili olan yağmur sonrası vatandaşlar mantar toplamak için dağlara ve ormanlık alanlara akın etti. Vatandaşlar topladıkları mantarı tüketirken, doktorlar ise zehirli mantar konusunda uyarılarda bulundu.
Yayınlanma tarihi: 24 Haziran 2015, Çarşamba günü, saat: 07:38

Yozgat'ta en çok ormanlık alanlarında yetişen yeryaran mantarları, meraklılarını dağlara ve ormanlık alanlara çekiyor. Yağışın ardından çıkan güneşle birlikte görülmeye başlayan mantarı toplamak üzere vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren soluğu ormanlık alanlarda alıyor. Vatandalar, topladıkları mantarları, kavurma, mantarlı pilav ve mantarlı yumurta yaparak tüketiyor. Yozgat'ta doğada kendiliğinden yetişen göbelek, yeryaran, evlek, söğüt ve kuzu mantarı içerisinde bir çok da protein barındırıyor. Ekonomik değeri nedeniyle göbelek mantarı hem yemeklik, hem de ticari olarak toplanıyor. Günlük tüketimde ise vatandaşlar en çok yeryaran mantarını tercih ediyor.

Yozgat merkez, Akdağmadeni, Çayıralan, Saraykent, Aydıncık bölgesinde meşelik alanlarda bol miktarda yetişen yeryaran mantarı, mayıs ve haziran aylarında, yağışların ardından güneşin yüzünü göstermesiyle ortaya çıkıyor. Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü de, doğa mantarları toplama mevsiminde toplanan mantarların zehirli olup olmadığının kesin olarak bilinmeden yenilmemesi gerektiğine dikkat çekip, vatandaşları uyardı. Mantar zehirlemelerinin ciddi organ hasarlarına yol açabildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Halkımızın bilinçsiz olarak tabiatta topladıkları mantarları tüketmemesi gerekiyor. Kültür mantarı hariç doğa toplanan her türlü mantarın zararlı olduğunu biliyoruz" denildi. 

Uzmanlar, zehirli mantar yenildikten 2-6 saat sonra bulantı, kusma, terleme, tansiyon düşüklüğü, sersemlik gibi belirtilerin görüldüğü, bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiği kaydedildi. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: mantar  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 3 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki