Yağlık Tohum Alanları Genişliyor

Türkiye'nin bitkisel yağ açığının kapatılabilmesi amacıyla bakanlık tarafından başlatılan çalışmalar doğrultusunda Yozgat'ta da bitkisel yağ hammaddesi aspir ve ayçiçeği ekim alanları genişletiliyor.
Yayınlanma tarihi: 06 Ekim 2015, Salı günü, saat: 09:13

Türkiye'nin bitkisel yağı açığının kapatılmasına yönelik bakanlık tarafından başlatılan çalışmalar doğrultusunda, Yozgat'ta da nadasa bırakılan alanlarda bitkisel yağ hammaddesi aspir ve ayçiçeğinin ekim alanları genişletiliyor. 

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Türkiye'nin bitkisel yağı açığını kapatıp, dışa bağımlılıktan kurtulabilmesi amacıyla bakanlık tarafından en fazla desteklemenin yağlık bitkilere verildiğini söyledi. Özdemir, Yozgat'ta yağlık bitkilerden aspir ve ayçiçeği ekim alanlarının her geçen yıl genişlediğine dikkat çekerek, ''Aspir bitkisine önemli destekleme primi ödeniyor. Yozgat'ta nadasa bırakılan 2 milyon 300 bin dekar tarım alanın önemli bölümünü yağlı tohum bitkileri ekimine tahsis ettiğimiz zaman ekonomiye ciddi katkılar sağlamış olacağız'' dedi.

Nadas alanlarına aspir ve ayçiçeği ekimi yapılması durumunda Yozgat ekonomisine yaklaşık 300 milyon lira civarında bir girdinin sağlanıp, bu paranın da çiftçinin cebine gireceğini bildiren Özdemir, ''Türkiye'nin bitkisel yağ açığı var. Petrol ile birlikte bitkisel yağı açığımızı da yurt dışından temin ediyoruz, nadasa bırakılan alanlara ekim yaptığımızda bu para bizde kalacaktır'' diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl kuraklık ve yaprak kurdu hastalığı nedeniyle verimin düşük olduğunu kaydeden Özdemir, gerçekleştirilen hasattan elde edilen verilere göre kıraç alanlarda geçen yıl dekardan en düşük 40 kilo ürün alınırken bu yıl aynı tarladan 130 kilo civarında, 130 kilo verim alınan alandan ise 193 kilo civarında verim alındığını sözlerine ekledi. 
Haber - Fotoğraf: Seyfi ÇELİKKAYA

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki