Yağ ve enerji sorununa tarımsal çözüm

Türkiye Aspir Derneği Başkanı, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Fikret Akınerdem, 'Çiftçilerimizi aspir tarım yapmaları konusunda ikna etmemiz halinde, ülke olarak yağ problemini ve enerji ihtiyacının bir kısmını çözmüş olacağız' dedi.
Yayınlanma tarihi: 15 Aralık 2015, Salı günü, saat: 15:34

Türkiye'de nadasa bırakılan tarım alanlarının da ekonomiye kazandırılmasının yanında bitkisel yağ ve enerji açığının bir kısmının aspir ekiminin yaygınlaştırılmasıyla karşılanabileceği belirtildi. Hem yağ hem de enerji bitkisi olduğu belirtilen aspir bitkisinin yaygınlaştırılmasına yönelik hazırlanan proje kapsamında dört profesör, bitkinin önemini anlatmak üzere yollara düştü. 

Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Kayseri Bölge Müdür Yardımcısı Yaşar Aydın, Selçuk Üniversitesi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kazım Çarman, Prof. Dr. Levent Ünlü, Dr. Rahim Ada ile birlikte Yozgat'a gelen Türkiye Aspir Derneği Başkanı, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Fikret Akınerdem, çiftçinin, aspir tarım yapmaları konusunda ikna edilmesi halinde, ülke olarak ithal edilen bitkisel yağ ve enerji ihtiyacının bir kısmının üstelik atıl durumdaki tarımsal alanlardan karşılanabileceğini söyledi. Aspir bitkisinin hem yağ hem de enerji bitkisi olduğuna vurgu yapan Akınerdem, ''Aspir, biodizel yapımında en avantajlı bitkilerden bir tanesidir." dedi.

Türkiye'de en fazla nadasa bırakılan tarım alanına sahip iller arasında ilk sıralarda Yozgat'ın yer aldığını kaydeden Prof. Dr. Akınerdem, yapılan çalışmalar sonucunda Yozgat'ta yıllık 6 bin dekar civarında ekiliş yapılırken bu gün 50 bin dekar alanda aspir tarımının yapılmasının sevindirici olduğunu anlattı. Türkiye'de çiftçilerin, her yıl arazisinin bir kısmını ekip, diğer kısmına ekim yapmayarak, dinlenmeye yani nadasa bıraktığını kaydeden Akınerdem, bunun önüne geçip, nadasa bırakılan tarım alanlarının da ekonomiye kazandırılabilmesi için bu alanlara aspir ekilebileceğini ifade etti. Akınerdem, ''Aspir tarımını ülkemizde ekonomik bir ürün olarak yaygınlaştırma üzere hazırlanan proje kapsamında ülkenin her bölgesini geziyoruz. Projeyi Tarım Kredi Kooperatifleriyle birlikte yaptık. 4 profesör, aspir tarımını ülke genelinde anlatıyoruz. Ekonomisini, mücadelesini, hasadını, üretimiyle ilgili ne kadar teknolojik uygulama varsa anlatıyoruz, çiftçilerimizle istişare ediyoruz. Ziraat mühendislerimizi bilgilendiriyoruz." dedi.

MOTORİNE YÜZDE 2 ORANINDA KATILIYOR
2000 yılında aspir üretiminin Türkiye’de 18 ton civarında olduğunu, yapılan çalışmalar sonucunda bu yıl 70 bin ton seviyesine ulaşıldığını kaydeden Akınerdem, açıklamasını şöyle sürdürdü, "Aspir hem bir yağ bitkisi hem de enerji bitkisidir. Biodizel yapımında en avantajlı bitkilerden bir tanesidir. Biz 5-6 milyon hektar nadas alanımızı bu bitkiyle doldurursak, üretimimizi 6-7 milyon tona çıkartabiliriz. Bunun karşılığı da 2 milyon ton yağdır. 4 milyon ton küspedir. Bunun parasal değeri de, 3 milyon dolar, yaklaşık 10 milyar liradır. Biz enerji ithal eden bir ülkeyiz. Yağda ithal ediyoruz. Aspir hiçbir şekilde özellikli bir tarım alanı istemeyen bitki. 6 milyon hektar boş nadas alanının değerlendirmeye yönelik bir proje olduğu için, biz hem enerji ithalatının bir kısmını yağ ithalatının tamamını durduralım diye çalışıyoruz. Türkiye’de, 3 tane 200-250 bin ton kapasiteli biodizel tesis çalışıyor. Bu tesislerin ürettiği biodizel yakıt motorine yüzde 2 oranında katılıyor. Rafineride, bazı firmalar aspirden üretilen biodizel yakıtı motorine katıyor. Bu da bizim için ve ülke ekonomisi için sevindirici bir durum."

DEVLET DESTEKLİYOR
Türkiye Aspir Derneği Başkanı, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Fikret Akınerdem, devletin aspir üretimi konusunda çok büyük fedakarlık yaptığının da altını çizerek, aspir tarımına neredeyse satış maliyeti kadar üretim desteği verildiğini söyledi. Akınerdem, ''Devletimizin, üretimin tamamını destekliyor diyebiliriz. Çiftçilerimiz aspir tarım yapmaları konusunda ikna oldukları taktirde, durumun ciddiyetini anladıklarında, ülke olarak yağ problemini ve enerji ihtiyacının bir kısmını çözmüş olacağız. Bu proje kapsamında Tarım Kredi Kooperatiflerinin bütün mühendislerini ve Tarım Bakanlığının teknik kadrosunu, yöneticilerini ve önder çiftçilerimizi bir yıldır bilgilendiriyoruz eğitim programları düzenliyoruz." diye konuştu. 

Yozgat’ta aspir üretiminin 50 bin dönüme ulaştığını, Yozgat’ta hedefin bir milyon dönüm alanda aspir ekiminin yapılması olduğunu kaydeden Akınerdem, ''Bio yakıtlar, çevreci, yerel ve yenilenebilir olması nedeniyle dünyada çok popüler durumda. Bütün dünya kendi kaynaklarına yönelik enerji tarımını önde tutuyor. Ne kadar tarım araziniz varsa, sizin hayatınız, gıdanız ve enerjiniz o kadar garanti altında demektir. Yapılan çalışmalar neticesinde, karış karış ülkemizi dolaşarak, çiftçilerimize görüşüp aspir bitkisini anlatıyoruz. Çok yol almış durumdayız diyebilirim.''

Yozgat'taki eğitim çalışmasının açılışında konuşan Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Özgür Memiş ise, her konuda çiftçilere, tarım sektöründe görev yapanlara yönelik eğitim çalışmaları yapıldığını belirterek, "Nadas alanlarının daraltılması projesi kapsamında nadasa bırakılan alanların değerlendirilmesi amacıyla aspir bitkisinin ekiminin artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Bakanlık olarak da aspir bitkisine fark ödemesi desteği olarak destekleme ödemesi ve sözleşmeli üretim yapıldığı takdirde sözleşmeli üretim desteği yapılmaktadır." dedi. 
Haber Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki