Vesikalıkların Yerine, 3D Fotoğraf

Ankara'daki bir fotoğraf stüdyosunda 3 boyutlu fotoğraf çekiliyor. 3D yazıcıdan minyatürünü çıkarılan fotoğrafların fiyatı 250 liradan başlıyor.
Yayınlanma tarihi: 01 Mayıs 2015, Cuma günü, saat: 05:28

Savunma sanayii alanında mühendis olarak çalışırken 9 ay önce istifa eden Sercan Akduman, Ankara'da 3 boyutlu fotoğraf stüdyosu kurdu. Bu stüdyoda 3 boyutlu fotoğraf çeken Akduman, bu fotoğrafların 3D yazıcıdan minyatürünü çıkarıyor. Minyatip'in sahibi Akduman, fotoğrafa yeni bir boyut kazandırdığını söylüyor. Minyatür figürünü yaptırmak isteyenler önce internet üzerinden randevu alıyor. Randevu günü hazırlanan stüdyoda çok sayıda fotoğraf makinesi, yerleştirildikleri noktalardan aynı anda çekim yapıyor. 3 boyutlu yazıcı ile oluşturulan minyatür, son işlemlerin ardından sahibine verilmeye hazır hale geliyor.

"İNSANLAR ESKİ FOTOĞRAFLARDAN DOYDU"
Akduman, "İnsanlar fotoğrafta doygunluğa ulaştı, hatıra albümleri doldu taştı. Artık 3 boyutlu minyatürler fotoğrafın yerini alacak'' dedi. Ailelerin çocuklarının büyüme aşamalarını ölümsüzleştirmek istediklerini anlatan Akduman, "Çocuklar hızla büyüyor ve aileler her aşamayı kaydetmek istiyor. Anne ve babalar 6 ayda bir gelip bebeklerinin figürlerini yaptıracaklarını söylüyorlar'' diye konuştu.

YABANCI MİSAFİRLERE HATIRA MİNYATÜR
ABD'de 3D yazıcıdan Başkan Obama'nın büstünün yapıldığını anımsatan Akduman, kendisinin de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a benzer bir teklifle gideceğini söyledi. Akduman, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırlanan konuk devlet adamlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte hazırlanan özel stüdyoda fotoğraflarının çekilebileceğini ve özel yazıcı vasıtasıyla 3 boyutlu minyatürlerinin yapılabileceğini belirtti.

KIRIŞIKLIKLARI BİLE YANSITIYOR
Akduman, yarattığı minyatürlerle insanların kendisini üç boyutlu olarak eline alabilmesine olanak sağlıyor. Minyatürler, kişinin saçındaki jöleden kıyafetindeki kırışıklığa kadar tüm detayları yansıtıyor. 3 boyutlu minyatürlerin fiyatları, minyatürün büyüklüğüne ve üzerindeki aksesuvara göre değişiyor. 12 cm yüksekliğindeki minyatür 250 TL değerinde. Minyatürün yüksekliği 35 cm'ye çıktığında fiyatı 1495 TL oluyor. Minyatürünüzde kitap, laptop, çanta gibi aksesuvarların da yer almasını isterseniz ek ücret ödemeniz gerekiyor.

BİRE BİR EL YAKIYOR
Serdar Akduman, "Kendi minyatür figürlerine sahip olma fikri insanlara farklı geliyor, denemek istiyorlar. İlgiden memnunum, bu ilginin daha da artacağını düşünüyorum. Tek seferde en fazla 35 cm yüksekliğinde figür yapılabiliyor. 35 cm'lik parçalar yazıcıdan çıkarılıp birleştirilirse bire bir insan boyutunda figür yapılabilir. Bu figürün maliyeti ise 40 bin ile 50 bin TL arasında olacaktır'' ifadesini kullandı.

3D YAZICI NEDİR?
3 boyutlu baskı alınabilen yazıcıların geçmişi 1980'lere dayanıyor. Plastik ve benzeri malzemeler kullanarak çeşitli araçlara parçalar üretmek için tasarlanan bu yazıcılarda şimdilerde her şey üretmek mümkün. Çikolata, canlı dokular, organ hatta gökdelen bile basan gelişmiş 3D yazıcılar tabanca, tüfek gibi silahların üretimi için bile kullanılır oldu.Tabaka mantığı ile çalışan bu yazıcılardan baskı alınabilmesi için basılacak şeklin 3 boyutlu halinin dijital sürümünün hazırlanması gerekiyor. (Kaynak:Habertürk)

Etiketler: 3d   fotoğraf   vesikalık   teknoloji  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 5 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki