Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın işbirliği ile tedavileri süren kesin tanı konulmuş verem ve SSPE hastalarına hem psikososyal destek hem de aylık bin 80 lira maddi yardım verileceği bildirildi.

7-13 Ocak “Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” nın 71. Yıl kutlamasında veremin eski bir hastalık olmasına rağmen halen bir halk sorunu olarak önemini koruduğunu belirten Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “Küresel Tüberküloz (verem) 2015 Raporu”na göre dünya genelinde verem görülme sıklığı ve ölüm hızları düşmektedir. Buna rağmen küresel tüberküloz (verem)  yükü halen çok yüksektir. 2014 yılında dünya genelinde 9,6 milyon yeni vaka ve 1,5 milyon tüberkülozdan ölüm olduğu tahmin edilmektedir. 

Ülkemizde Verem hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı toplumun bütün kesimlerinin dikkatinin çekilmesi amacıyla her yıl Ocak ayının ilk Pazar günü ile başlayan hafta Verem Eğitim ve Propaganda Haftası olarak belirlenmiştir. İlimizde merkez ve ilçelerde Toplum Sağlığı Merkezlerimiz eğitimler düzenleyerek halkımızda farkındalık oluşturma çalışmaları yapmaktadırlar. 

Verem; “Mycobacterium tuberculosis” basili tarafından oluşturulan ve hava yolu ile bulaşan bakteriyel bir hastalıktır. 

Tüberkülozun sosyal bir hastalık olması, devlet desteğiyle sürüdürülmesi gerektiği anlaşıldığında devletimiz bu mücadeleye el atmıştır.  Dünyada bir ilk olarak ülkemizde psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan Tüberküloz ve SSPE ( Subakut Sklerozan Panensafalit) hastalarına destek olmak amacıyla 2017 yılında Bakanlığımızca proje hazırlanmış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte çalışma yürütülmüştür. Bu çalışma kapsamında iki Bakanlık arasında protokol imzalanmış olup 2018 yılı Ocak ayından itibaren ekonomik ve sosyal kriterlere uyan, kesin tanı konulmuş hastalarına psikologlar ve sosyal çalışmacılar tarafından psiko-sosyal destek verilecektir. Ayrıca bu hastalarımıza hayatlarını kaliteli bir şekilde sürdürebilmeleri için nakdi yardım verilmeye başlanacaktır. Bu yardımlar hastalığın tedavisinin bitiminden 6 ay sonrasına kadar devam edecektir. Hastalar Bakanlığımıza bağlı verem savaş dispanserleri tarafından, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat dilekçe ile başvurmaları için yönlendirilecektir. Başvuruları incelenen ve yardıma uygun bulunan hastalara aylık nakdi yardımlar maaş kartı yolu ile verilecek ve yardımın devamı hastanın tedavisine uyum şartı ile olacaktır. 
    
Maddi kapsamda tüberküloz ve SSPE hastalarına tedavi süreleri boyunca aylık 1080,50 TL verilecektir.

“ÜLKEMİZDE VEREM HASTALIĞI TEŞHİS VE TEDAVİSİ ÜCRETSİZ YAPILMAKTADIR”
Ülkemizde verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tüberküloz ve dirençli tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek tüberküloz ilaçları, Bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalara verilmek üzere sağlık kuruluşlarına dağıtılmaktadır. Ülkemizde verem hastalarının tedavilerinin düzenli yürütülmesini sağlamak amacıyla hasta odaklı Doğrudan Gözetimli Tedavi uygulanmaktadır. Doğrudan Gözetimli Tedavi uygulamasında hasta tüm tedavi süresince ilaçlarının her dozunu bir görevlinin ya da sorumlunun gözetiminde içer ve bu durum kayıt altına alınarak tedavinin başarıyla sonuçlanması sağlanır” dedi.

Şahin; “Verem hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir kâğıt mendille kapatmalıyız. Verem hastalığının belirtilerini hissettiğinizde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıyız. Hastalandığınızda düzenli ilaç kullanımı ile veremi durdurabilir ve sevdiklerinize bulaşmasını önleyebilirsiniz. Verem tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar ücretsizdir. Verem hastalığının tedavisinde tam başarı için, ilaçlarınızı Doğrudan Gözetimli Tedavi ile kullanmak önemli” dedi. 

VEREM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ İSE ŞÖYLE;
• Solunum sistemi yakınmaları: Öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığıdır.
• Gırtlak veremi ses kısıklığı yapabilir. 
• Diğer organları tutan verem hastalığında ilgili organa ait bulgular olabilir.
• İki- üç haftadan uzun süren ve  antibiyotik tedavisi almış olmasına rağmen klinik yanıt alınamayan öksürükte verem hastalığından şüphelenmek gerekir.