Bundan 10 yıl öncesine dek hemen her hasta için tek çözüm yolu olan klasik varis cerrahisi günümüzde yerini yeni yöntemlere bırakmaya başladı. Üstelik ciltte kesi yapılmadan çözüm sunan bu yöntemlerle aynı gün taburcu olmak ve ertesi gün işe gidebilmek mümkün.

Sürekli sabit şekilde oturmak, uzun süre ayakta kalmak, spordan uzak bir yaşam sürmek ve obezite nedeniyle varis günümüzün önemli bir estetik ve sağlık problemi olmaya devam ediyor. Her 100 kişiden 25’i, bir başka deyişle her 4 kişiden biri varisten dert yanıyor. Özellikle kadınların kabusu olan varisler estetik sorun yaratmalarının yanı sıra yaşattıkları acılarla da yaşam kalitesini düşürüyor, ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. 

Varisin bundan 10 yıl öncesine dek ameliyat ile tedavi edildiğini belirten Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cem Arıtürk, günümüzde ise medikal alandaki teknolojik gelişmelere paralel olarak varislerden kesi yapılmadan uygulanan tekniklerle kurtulmanın mümkün olabildiğini söyledi. 

VARİSE KARŞI 3 YÖNTEM
Arıtürk, ameliyatla aynı oranda başarı sağlanabildiğini vurguladığı yöntemler hakkında şu bilgileri verdi: 

1. Lazer yöntemi: Hafif bir anestezi ve/veya lokal anestezi kullanılarak yapılıyor. Hastanın bilek veya diz hizasından, varisleşmiş toplardamarına girilerek damar içine lazer fiberi yerleştiriliyor. Daha sonra damar çevresine boydan boya lokal anestezi uygulanıyor. Lazer fiberi geri çekilerek tüm damara lazer enerjisi veriliyor. Bu enerji ısıya dönüşerek damarın kapanmasını sağlıyor.

2. Radyofrekans yöntemi: Yine hafif bir anestezi ve/veya lokal anestezi kullanılarak uygulanıyor. Radyofrekans yönteminin lazer yönteminden tek farkını kullanılan enerji oluşturuyor. Bu yöntemde lazer enerjisi yerine radyofrekans enerjisine başvuruluyor.

3. Yapıştırıcı tedavi: Genellikle lokal anestezi yeterli geliyor. Son 2 senedir uygulanan “yapıştırıcı yöntemi” lazer ve radyofrekans tedavisinde olduğu gibi, bacağın varisleşmiş toplardamarına bir iğne aracılığıyla girilerek yapılıyor. Bu işlem için üretilmiş özel kataterlerle sorunlu damarın içine kasık bölgesinden diz bölgesine kadar vücutla uyumlu yapıştırıcı bir madde enjekte ediliyor. Bu işlemle damar kapanıyor ve sorun ortadan kalkıyor. 

AMELİYATSIZ YÖNTEMLERİN CERRAHİDEN FARKLARI 
Yrd. Doç. Dr. Cem Arıtürk ameliyatsız yöntemlerin, klasik cerrahi tedaviye göre avantajlarını ise şöyle sıraladı: 

• Her 3 girişimde de anestezi süresi ve miktarı, ameliyat yönteminden daha kısa ve az oluyor. Yapıştırıcı uygulamasında çoğu zaman lokal anestezi yeterli oluyor. 
• Deride herhangi bir kesi ve yara izi kalmıyor.
• Girişim sonrası klasik yönteme oranla hasta daha az ağrı sorunu yaşıyor. Özellikle yapıştırıcı yönteminde ağrı yok denecek kadar az oluyor.
• Kişi işlemin yapıldığı gün taburcu olabiliyor ve aynı gün yürüyebiliyor. Ertesi gün işe gidebiliyor. 
• Yapıştırıcı yöntemde işlem yerinde morarma, şişlik, kızarıklık gibi olası sorunlar diğer işlemlere oranla çok daha az görülüyor.