Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, beraberindeki heyet ile Konya Ovası Projesi (KOP) Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nı ziyaret etti. Ziyarette Başkan İhsan Bostancı, Vali Yurtnaç'a, KOP Bölgesi, KOP Eylem Planı ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
 
KOP İdaresi toplantı salonunda yapılan bilgilendirme toplantısına Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç ile birlikte beraberindeki heyet katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Aksaray, Konya, Karaman ve Niğde illerinden oluşan KOP İdaresi görev sahası içerisine 6 Haziran 2016 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Nevşehir ili ile birlikte eklenen Yozgat için birlikte çalışacaklarını vurguladı.
 
İdarenin çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Bostancı, yeni katılan illerle KOP İdaresi’nin görev alanının 100 bin kilometre kareye yaklaştığını belirterek; “Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde’den oluşan bölge illerinin kalkınmasına hız vermek amacıyla 2011 yılında 642 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan KOP İdaresi’nin, 6 Haziran 2016 tarihli ve 2016/8870 sayılı kararnameye ilişkin ekli Bakanlar Kurulu Kararı ile uhdesindeki illere Nevşehir ve Yozgat eklenmişti. Resmi Gazete'de bugün yayımlanarak yürürlüğe giren 7 Eylül 2016 tarihli ve 2016/9740 sayılı kararnameye göre Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir ve Yozgat illerinden oluşan KOP BKİ görev alanına bundan sonra Kırıkkale ve Kırşehir illeri de ilave edilerek il sayısı sekize ulaştı. Sorumluluğumuzun arttığının farkındayız ve Yozgat başta olmak üzere bölge illerimizdeki vatandaşlarımınız gelir düzeyini arttırmak ve topyekun bir kalkınmayı sağlamak için çalışmalarımıza ara vermeden sürdüreceğiz” diye konuştu.  
 
Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç da ekibiyle beraber KOP İdaresi’nin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi almak, Yozgat için yapılacakları masaya yatırmak için ziyarette bulunduklarını belirterek; KOP idaresine çalışmalarında başarılar diledi. Yozgat’ta kırsal kalkınma, tarım ve hayvancılık konularında önemli çalışmalar yapıldığını vurgulayan Vali Yurtnaç, KOP İdaresi ile birlikte bölgenin ve Yozgat’ın gelişmesi için çalışmalarda bulunacaklarını söyledi.
 
Toplantının sonunda Başkan Bostancı, Vali Yurtnaç’a KOP logosu işlemesi çini tabak hediye etti.