Uzun süren öksürüğe dikkat

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Karaaslan iki veya üç haftadan uzun süren öksürükte veremden şüphelenmek gerektiğini belirterek çeşitli uyarılarda bulundu.
Yayınlanma tarihi: 07 Ocak 2016, Perşembe günü, saat: 10:28

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Karaaslan iki veya üç haftadan uzun süren öksürükte veremden şüphelenmek gerektiğini belirterek çeşitli uyarılarda bulundu.

Karaaslan, Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası sebebi ile yaptığı açıklamada, dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin tüberküloz mikrobu ile enfekte olduğunu, bu insanların yüzde 10’unda yaşamlarının bir döneminde verem hastalığının ortaya çıkacağının düşünüldüğünü belirtti. 

Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon kişinin verem hastalığına yakalandığını ve 1,7 milyon kadar insanın bu hastalıktan öldüğünü ifade eden Karaaslan, "Türkiye’de 2014 yılı verilerine göre Verem Savaşı Dispanserlerinde kayıtlı 13 bin 378 verem hastası vardır. Bu hastaların yüzde 58’i erkek, yüzde 42’si kadındır. Hastaların yüzde 65’inde akciğer tüberkülozu varken, yüzde 35’inde akciğer dışındaki organlar tutulmuştur. Verem mikrobu, hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Hayvanlardan insana süt ve süt ürünleriyle bulaşma görülebilmekte olup, önlem açısından sütün iyi kaynatılması veya pastörize olarak temin edilerek tüketilmesi önem arz etmektedir” dedi. Tedavi olmayan her hastanın yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırdığını ve Verem hastalığı oluştuğunda; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi gibi genel yakınmalar görüldüğünü aktaran Karaaslan “ Bunun dışında öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı gibi akciğer şikayetleri ortaya çıkar. İki-üç haftadan uzun süren öksürükte veremden şüphelenmek gerekir. Verem Hastalığının kesin tanısı, balgamda verem mikrobunun gösterilmesi ile konulur. Basilin mikroskopta gösterilmesi ya da kültürde üretilmesi gereklidir” diye konuştu

Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların ücretsiz olarak temin edilebileceğine dikkat çeken İl Müdürü Karaaslan “Verem tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak Verem Savaşı Dispanserlerinden verilmektedir. Tedavi en az 6 ay sürer. İlaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü tedaviyi yarım bırakan hastalar toplumda basil saçmayı sürdürmektedirler. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün önerdiği bu stratejiye Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi (DGTS) denilir. Dünyada tek etkene bağlı ve tedavisi mümkün olan hastalıklar içinde en çok ölüme yol açan hastalık verem hastalığıdır. Bu nedenle toplumdaki tüm bireylerin bu konuda duyarlı olması, hastalık bulguları olan kişilerin teşhis için en kısa sürede Verem Savaşı Dispanserlerine başvurması, hastalık tespit edilenlerin de tedavilerini hekim tarafından önerilen şekilde eksiksiz olarak tamamlamaları çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Etiketler: mehmet akif karaaslan  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 3 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki