Uzay neden karanlıktır?

Güneş, gezegenimize en yakın ışık kaynağıdır. Evrende milyarlarca yıldız olduğunu ve tüm bunların ışık yaydığını düşünürsek: Uzay neden karanlıktır?
Yayınlanma tarihi: 25 Eylül 2015, Cuma günü, saat: 10:17

Soru gayet basit gibi görülebilir, fakat bunu cevaplamak biraz karmaşık. Johannes Kepler, Edmond Halley gibi birçok bilim insanı yüzyıllar boyunca bu soruya cevap bulmaya çalıştı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

Dünya atmosfer ile çevrilidir. Atmosfer içerisinde su damlacıkları, gaz ve tozlar bulunur. Güneşten gelen ışınlar atmosfer içerisindeki bu maddelere çarpar ve her yöne dağılır. Dağılan ışınların cisimlerden yansıyarak gözümüze gelmesi sayesinde, cisimleri ve onların sayısız tondaki renkleri görebiliyoruz. Yani eğer uzayda ışığın çarpıp gözümüze geleceği bir durum olmazsa etrafı karanlık görürüz. Uzayın boşluk olduğunu düşünürsek, bu durumu anlayabiliriz.

Örneğin Ay yüzeyinden Dünyaya bakıldığında Ay yüzeyinin atmosferi bulunmadığından etraf karanlık görünür. Beyin yakan kısım burada başlıyor, eğer tüm evrendeki milyarlarca yıldız, çevresine ışık saçıyorsa Dünya yüzeyinden bakan birinin evrenikaranlık değil, aydınlık olarak görmesi gerekmez mi?

Bunun böyle olmadığını biliyoruz. Bu durum Olbers paradoksu olarak biliniyor. Bu paradoks Heinrich Olbers tarafından 1823 yılında ortaya atılmıştır. Bu paradoksu çözmek için çok sayıda açıklama üretildi. Bunlardan en iyisi ve şuan geçerli olan açıklama, evrenin sonsuz olmadığı kullanılarak yapılan açıklamadır.

Bilindiği üzere evren yaklaşık 14.7 milyar yaşında olduğunu biliyoruz. Biz sadece gezegenimize 14.7 milyar ışık yılı uzaklığındaki yıldızları görebiliriz de demektir bu. Yani yıldızlardan çıkan ışık ışınları henüz bize ulaşmış değiller. Uzayın karanlık olmasının bir diğer nedeni ise şu şekilde açıklanır.

Işığın bir dalga boyu ve frekansı vardır, ışık yalnızca belli bir aralıktaki dalga boyunda görünür hale gelir. Bu aralıktan büyük ve küçük dalga boylarında ışığı göremeyiz. Işık kaynağı sizden uzaklaşıyorsa, ışığın dalga boyu büyür. Evrenin genişlediğini ve yıldızların bizden uzaklaştığını düşünürsek, dalga boyu büyüyen ışık, kırmızıya kayar ve görünür bölgenin dışında kalır bu nedenle gözle görülemez.

Bir örnekle pekiştirecek olursak: Kaldırımda yürüyorsun. Bu sırada bir araba hızla sana doğru geliyor. Araba uzaklaştıkça arabadan gelen sesin değiştiğini fark edersin değil mi? Bu etkiye de Doppler Etkisi adı verilir ve uzayın niçin karanlık olduğunun kanıtlarından bir tanesi sayılabilir.

Maarig gazete

Etiketler: Uzay   neden   karanlıktır  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki