Toplantıya Vali Kemal Yurtnaç, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, kurum müdürleri ve kurul üyeleri katıldı.

Toplantı, 2016 yılı içerisinde madde bağımlılığı ve uyuşturucu ile mücadele konularında kurumların gerçekleştirdiği çalışmaların sunumuyla başladı.

Yozgat İl Emniyet Müdürlüğü'nün 2016 yılı içerisinde uyuşturucu ile yapılan çalışmaları hakkında İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Alper Özkan, sunum eşliğinde bilgi verdi.

Yozgat İl Uyuşturucu ile Mücadele Kurulunda konuşan Vali Kemal Yurtnaç uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile ilgili çocukları ve gençleri iyi gözlemlemenin gerektiğini söyledi.
 
Uyuşturucu maddenin, gençlerin akıllarında tehlikeyi simgelemesi için çalışmalar gerçekleştirmenin gerekliliğine değinen Vali Yurtnaç, “Her kurum temsilcisi bu konuda dikkatli olmasını gerekiyor. Uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla ilgili önceliği okullara vermemiz lazım. Okullarda ve şehirde görünen yerlere uyuşturucunun tehlikesini belirten afişlerin asılmasını gerekir. Uyuşturucu madde konusunda birinci önceliği her zaman öğrencilerimize vermemiz gerekiyor. Uyuşturucu madde sadece ilimizi ilgilendiren bir konu değil. Uyuşturucu ulusal bir problemdir” dedi.

Alkol ve sigara konusuna da değinen Vali Yurtnaç, “İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde sigara ve alkol alışkanlığının azaltılmasına yönelik çalışmalar başlatılmalı. Bu iki konuyu da ele alıp sigara ve alkol kullanımı oranını ilimizde minimum seviyeye indirmemiz gerekiyor” diye konuştu.