Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Çiftçi tarafından verilen konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, fakülte dekanları, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Taha Niyazi Karaca İletişim Fakültesi olarak öğrencilerin ve konuyla ilgilenenlerin uykuyla ilgili yaşayabilecek sorunlar ve çözümleri noktasında bilgilendirerek daha bilinçli hale gelmelerini sağlamak amacıyla bu konferansı düzenlediklerine dikkat çekti.

İnsan hayatının en önemli etkenlerinden biri uyku olduğunu söyleyen Karaca, “Bugün biz uykunun ne denli önemli olduğunu, Türkiye’de sayılı uzmanlardan biri olan kıymetli hocamız Prof. Dr. Bülent Çiftçi’nin ağzından dinleyeceğiz. Öğrencilerin hayata karşı dirençli, ne istediğinin farkında ve özellikle başarı noktasında başarıyı endeksleyen bir öğrenci profili arzusundayız. Uykuyla başarı arasındaki ilişki dikkate alındığında konsantrasyon ve odaklanmanın başarılı olmamızda oldukça önemli bir etkiye sahip olduğunu bu konferansla daha da iyi anlayacağız” dedi.

Rektör Yardımcısı, Uyku Derneği (Uykuder) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Çiftçi “Uykunun Önemi” konulu konferansında uyanıklık, geçiş evresi, yüzeysel ve rem uykusu, ne kadar uykuya ihtiyacımız var? uyku ile yaş arasındaki ilişki, günde kaç saat uyumalıyız ve uyku apnesi nedir? gibi akıllardaki soruları cevaplandırdı.

Yemek yemeden iki ay hiç uyunmadan da 11 gün yaşanabileceğini belirten Çiftçi, uykusuzluğun 7 ve 8.  gününde sinir sisteminde bir koma halinin görülerek beyin hücrelerindeki oluşan tahribat sonucu da  kısa zamanda  ölümle sonuçlanan durumların olduğunu sözlerine ekledi. Akıllı telefonların uykuya olumsuz etkilerinin olduğunun altını çizen  Çiftçi,” uykuyu getiren melatonin hormonunun cihaz ışığında gece ve gündüz ayırımını sağlıklı yapamadığından kaliteli uyku halinin görülemediği ve buna bağlı olarak kişinin bağışıklık sisteminde çökme, kilo alma ,strest ve unutkanlık gibi  yaşam kalitemizi azaltacak nedenlere yol açtığını sözlerine ekledi.

Konferansın sonunda İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Taha Niyazi Karaca katkılarından dolayı  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Çiftçi’ye plaket takdim etti.