Üreticilere kayıt defteri uyarısı

Üreticiler, 'Üretici Kayıt Defteri'ni almazlarsa ürünlerini satamayacak.
Yayınlanma tarihi: 04 Ağustos 2015, Salı günü, saat: 12:15

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından verilen “Üretici Kayıt Defteri“ni almayan üreticileri ürünlerini satamayacaklar. Gıda güvenliği için yasa gereği her üreticinin üretici kayıt defteri tutması gerekiyor. Üreticiler, ürünleri satarken, mutlaka üretici kayıt defterini göstermek zorunda kalacaklar. 

Üretici kayıt defterinde zirai mücadelede kullanılan ilaçlar kayıt altına alınıyor. Hasat dönemine kadar ürün için kullanılan tüm zirai ilaçlar kayıt altına alınıyor. 

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaettin Özdemir, üretici kayıt defteri olmayan üreticilerimiz, hiçbir şekilde ürün satamayacağını belirtti. Özdemir,  "Üretici kayıt defterinde reçete yazan ziraat mühendisinin yetki bilgileri, zirai ilaç bayisinin bilgileri ve onayı, ilaçlama yapan operatörün yetki belgesi, hasat dönemine kadar yapılan ilaçlama çalışmaları,kullanılan zirai ilaçlar, ilaçların etki süreleri ve üreticinin imzası bulunmaktadır. Buradaki amacımız kaliteli, sağlıklı, güvenli, izlenebilirliği tamamlanmış ürünlerin tüketime sunulması. İhracatta ve iç piyasada tüketime sunulan ürünlerde gıda güvenliği için sıkıntı yaşanmamasıdır. Üreticilerimiz yığılmalara neden olmamak için,işlemlerini son günlere bırakmadan,üretici kayıt defterlerini almaları kendi yararlarına olacaktır.Çünkü üretici kayıt defteri almayan üreticilerimiz hiçbir şekilde iç ve dış piyasaya satamayacaklardır" dedi.

Etiketler: ziyaattin özdemir   üretici   defter  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki