Üniversite ve Şehir Entegrasyonu Sağlanmalıdır

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Yozgat’ta görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları ile bir araya geldi.
Yayınlanma tarihi: 29 Eylül 2015, Salı günü, saat: 19:38

Bozok Üniversitesi Konukevi ve Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen kahvaltılı basın toplantısında Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey'e, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Prof. Dr. Kadir Özköse ve Genel Sekreter Vekili Yrd. Doç. Dr. Gıyasettin Erdoğan eşlik etti. 

Kahvaltı sonrası gerçekleştirilen toplantıda, basın mensuplarına Bozok Üniversitesi'nde ki son gelişmeler hakkında bilgiler aktaran Rektör Karacabey, “Bozok Üniversitesi’ni öncelikle Türkiye’deki üniversiteler sonra da dünya üniversiteleri arasında yarışacak konuma getirmek için önemli adımlar attıklarının altını çizerek, bu hedefimiz için gerekli alt yapı ve sosyal donatıları hazırlamak için çalışıyoruz.” dedi.

“Bozok Üniversitesi Ailesi Her Geçen Gün Büyüyor”
Bu yıl 4 bin 172 yeni öğrencinin Bozok Üniversitesi ailesine katıldığını ifade eden Rektör Karacabey, gelecek yıl bu sayıyı 6 bin öğrenci olarak hedeflediklerini sözlerine ekledi. Türkiye’nin 81 ilinden ve dünyanın 67 ülkesinden öğrenci ağırladıklarını söyleyen Rektör, “Yozgat’ın tüm misafirperverliği ile canı gönülden bu öğrencilerimizi kucaklayacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Üniversite ve Şehir Entegrasyonu En İyi Şekilde Sağlanmalıdır”
Yüksek Öğretim Kurumu tarafından yeni kurulan üniversitelerin rektörleri ile Ordu’da yapılan toplantıda Anadolu’da yeni kurulan üniversitelerin bulunduğu şehirle entegrasyonunun iyi sağlanması gerekliliğine vurgu yapıldığına değinen Rektör Karcabey, üniversitelerin misyonlarında değişikliğe giderek bulundukları şehirle özdeşleşmesi gerektiğini dile getirdi. Göreve geldiği günden itibaren üniversite ve şehir bütünleşmesine oldukça önem verdiklerini dile getiren Rektör, üniversite ve şehir arasında önemli bir köprü vazifesi gören basın mensuplarına da bu konuda önemli işler düştüğünü sözlerine ekledi. 

Sivas’ta gerçekleştirilen Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) 2015 Yılı 1. Olağan Kalkınma Kurulu Toplantısı’nda Kurul Başkanlığı görevine 2 yıl boyunca üstlendiğini belirten Rektör Karacabey, “Bu yeni görevim ile üniversite ve Yozgat’ın birlikte kalkınması adına çaba gösterecek olduğumuzdan kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

“Yeni Açılan Fakülte ve Bölümlerle Üniversite ve Şehir Birlikte Büyüyecek”
Şehir ve üniversite bütünleşmesi açısından İletişim Fakültesi’nin oldukça önemli bir faktör olduğunu söyleyen Rektör Karacabey şunları kaydetti: “İletişim Fakültesi’nin önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde öğrenci alımıyla birlikte Yozgat genelinde önemli saha çalışmaları planlamaktayız. Yozgat’ın her köyüne, ilçesine giderek kültürel ve tarihi birikimlerini araştırılması ve Yozgat’ımızın kültürel mirasına kazandırılması Üniversite şehir bütünlüğü açısından önemli bir kazanım olacaktır. Ayrıca Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde hizmete girecek olan Arkeoloji bölümüyle de geçmişi araştırarak geleceğe ışık tutmak istiyoruz. Çünkü Yozgat’ın yer altı tarihi yer üstü tarihinden daha eski. Yozgat’ın jeotermal kaynaklarının ortaya çıkarılıp Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama  Hastanesi bünyesinde fizik tedavi alanında değerlendirilmesi Yozgat ve Üniversitemiz için önemli bir kazanım olacaktır.”

“Tıp Fakültesi Öğrencilerimizi 2016-2017 Eğitim - Öğretim Yılında Yozgat’ta Ağırlayacağız”
Tıp Fakültesi öğrencilerinin 2016-2017 eğitim - öğretim yılı içerisinde Yozgat’a getirmek istediklerinin altını çizen Rektör, “Temel Tıp Bilimleri hocaları tamamlandığında ve gerekli laboratuvar ihtiyaçlarının karşılanması ile birlikte seneye Eylül ayında Tıp Fakültesi öğrencilerini Yozgat’ta ağırlamayı planlıyoruz. Yozgat’ta tedavi amaçlı çevre illere giden hastalara gönlümüz razı gelmiyor. Bu sebeple de en kısa sürede yeni hizmet binamızda Yozgat halkına daha iyi olanaklar sunmayı istiyoruz.” dedi.

Rektör Karacabey konuşmasının devamında; “Kazanılacak her şey için önce emek harcanması gerekir. En çok emek de insan kazanmak için harcanmalıdır. Yozgat’a gelen her öğrencimiz buradan mezun olduğunda anlatacak güzel anıları olmalı ki; bu ilin birer kültür elçileri olarak hizmet etsinler. Yine tekrarlıyorum ki bu noktada basın mensupları olarak sizlere ve bizlere önemli görevler düşüyor. Hayatta yalnız kalan insanlar bencil insanlardır. Ben için istenilen şey belki sağlanabilir ama sürdürülebilir değildir. Ancak biz için istiyorsak sağlanabilir ve sürdürebilir olabilir. Bu sebeple bizler inşallah şehrimiz ve üniversitemiz için bir şey istiyorsak,  şehrimiz ve üniversitemiz için elimizden geleni yapmalıyız.”

"Üniversite Şehrin İltifatını Bekliyor"
Üniversite olarak bilimsel konferans ve önemli çalıştaylara imza attıklarını belirten Rektör Karacabey, bu toplantılara Yozgat ve Yozgatlılar tarafından beklenen ilginin gösterilmediğinden yakındı. Rektör Karacabey Üniversitenin şehrin kültürel gelişimi açısından en büyük etken olduğunun altını çizerek Yozgat halkının sosyal ve kültürel faaliyetlere katılmasının fayda sağlayacağı kanaatinde olduğunu sözlerine ekledi.

"Tüm Öğretim Üyelerine Kapımız Açık"
Bozok Üniversitesine öğretim üyesi kazandırma noktasında önceliklerinin yeni açılan fakülte ve bölümler olduğuna değinen Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, insanların düşüncelerine, dünya görüşlerine, ve fikirlerine bakmaksızın tüm öğretim üyelerine kapılarının açık olduğunu sözlerine ekledi.

Rektör Karacabey’in basın mensuplarının sorularını cevaplamasıyla toplantı sona erdi.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki