Bozok Üniversitesi 10. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında Rektörlük tarafından 5-7 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen ve Yozgat’ta bir ilk olma özelliği taşıyan 'Uluslararası Bozok Sempozyumu' sona erdi.

Altmış ayrı oturumda yurtiçi ve yurt dışından 327 akademisyen tarafından 257 tebliğin gerçekleştirileceği sempozyumda Yozgat’ın tarihi, doğal, kültürel ve sosyo-ekonomik özellikleri masaya yatırılarak Yozgat’ın dünü, bugünü ve yarını ele alındı. Türkiye’den ve yurt dışından çok sayıda akademisyen ve bilim adamının katıldığı sempozyum şehir ve üniversite bütünleşmesinin önemli bir örneği oldu.

Açılış programı Yozgat Belediyesi Büyük Sinema Salonu’nda gerçekleştirilen Uluslararası Bozok Sempozyumu, Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde iki gün boyunca 10 ayrı salonda 60 oturumda gerçekleştirilen tebliğler ile devam etti. “Yozgat’ta Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Yozgat’ın Yer Üstü ve Yeraltı Zenginlikleri, Yozgat’ın Coğrafi, Siyasi, Sosyal ve İktisadi Tarihi, Yozgat’ta Eğitim, Kültür, Sanat ve Folklor, Yozgat’ta Şehirleşme, Mimari ve Kent Kurumları, Yozgatlı Önemli Şahsiyetler ve Eserleri” adı altında 6 farklı temada gerçekleştirilen tebliğler katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Sempozyumun ikinci günü sonunda sempozyumun değerlendirilmesi amacıyla kapanış oturumu gerçekleştirildi. Son derece etkin ve verimli bir sempozyumun geçtiğini belirten katılımcılar bu tür sempozyumların sıklıkla yapılması konusunda fikir birliğine vardı. Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, Yozgat’ta ilim erbaplarını  ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek Uluslararası Bozok Sempozyumunu eksiksiz icra etmenin mutluluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Uluslararası Bozok Sempozyumu Başkanı Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ise özellikle şehrimizin tarihini, dününü ve geleceğinin konu alan tebliğlerle Uluslararası Bozok Sempozyum'da istenilen hedefe ulaştıklarını belirterek bu sempozyum ile şehirle üniversitenin buluşmasını bir kez daha perçinlendiğini sözlerine ekledi.

Sempozyum kapsamında ilk gün Tasavvuf Musikisi Konseri ikinci gün ise Sürmeli Topluluğu tarafından Yozgat Türküleri Konseri konukların beğenisine sunuldu. Konferans boyunca Ebru ve Kat’ı, Resim ve Yağlı Boya, Karma Geleneksel El Sanatları, Doğal Taş ve Selçuklu Mimari ve El Sanatları eserleri sergilendi. 

Uluslararası Bozok Sempozyumu’nun son günü katılımcı akademisyen konuklarla gezi programı gerçekleştirildi. Alacahöyük Tarihi Antik Kenti Müzesi ile başlayan gezi Yozgat’ın tarihi, turistik ve kültürel mekanları ve ilçeleri gezdirilerek Yozgat’ın tanıtımı yapıldı. Aydıncık ilçesine bağlı Kazankaya Kanyonu görkemli güzelliği ile katılımcı akademisyenleri büyüledi.