Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nin başlatmış olduğu 'A. Buğra Koçlar' eğitim konferansları dahilinde, Yozgat Ülkü Ocakları, konuşmacı olarak Yozgat Türk Yerel Hizmet-Sen Başkan Uğur Sağlamer ve Ali Molla Musa'nın konuşmacı olarak katıldığı 'Suriye meselesi ve bölgedeki Türkmen Varlığı' konulu konferans düzenledi.

Yozgat Türk Yerel Hizmet-sen Başkanı Uğur Sağlamer, Türkmenlerin her zaman korunması gerektiğini söyleyerek, "Suriye tarihin gördüğü en büyük güç hesaplaşmalarından birine tanıklık etmektedir. Bölge üzerinde plan yapanlar, mazlum ve biçare bölge halkının oluk oluk akan kanından ziyade elde edecekleri milyon dolarlık ticari pazarları evla görmektedir. Kendi namuslarını, canlarını ve en kıymetlileri olan vatanlarını savunan Suriye Türkmeni soydaşlarımız ise bölgede çıkar peşinde koşan zalimlerin ilk hedefi halindedir. Türkiye’nin bölgedeki güç kaynağı olan soydaşlarımızı bu coğrafyadan arındırmak isteyen şer odaklarının anlaştığı tek nokta Türkmenlerin yok sayılmasıdır. Zira dün Esad rejimi tarafından Türkmendağı’ndaki soydaşlarımıza yönelik olarak başlatılan; İran’ın karadan, Rusya’nın ise havadan desteklediği geniş çaplı operasyon ve buna karşı sessizlik aynı zihniyetin tezahürüdür." dedi. 

Ali Molla Musa soydaşlarımızı tüm imkansızlıklara ayakta tutmamız gerektiğni dile getirerek: "Vatan toprağının kutsaliyetine inanan ve can verip bu sevdasından vazgeçmeyen soydaşlarımız tüm imkânsızlıklara rağmen ayakta kalmaya çalışmaktadırlar. Sivil soydaşlarımızın üzerine bombalar yağmakta, yavrularımızın feryatları, analarımızın ağıtları arşı titretmektedir. Her biri atası Fatih yaşında olan Türkmen yiğitleri gün geçtikçe erimekte, asırlık çınar Türkmen babaları bu manzara karşısında kahrolmaktadır. Büyük sıkıntılar içerisinden sıyrılarak bugünlere gelen Ülkücü Hareket, soydaşlarının çektiği sıkıntıları yüreğinin en derininde hissetmektedir. Ülkü Ocakları, Türk milletinin kendisine teslim ettiği yardımları bu güne kadar Irak Türkmeneli, Suriye ve Türkiye’de bulunan bir milyonun üzerinde Türkmen soydaşımıza ulaştırmanın gurur ve mutluluğunu taşımaktadır. Mazlumların yarasını sarmak, acılarını paylaşmak için nasıl ki dün Kerkük’ e varıp, Doğu Türkistan için Türkiye’yi kıyama kaldırıp, Güney Azerbaycan için haykırıp, Türkmendağı’nda soydaşlarımız ile abdest aldıysak yine aynı anlayış içerisinde bugün de soydaşlarımızın maddi ve manevi anlamda yanında olacağız." dedi. 

Yozgat Ülkü Ocakları Başkanı Duran Küçükduman eğitim seminerlerinin devam edeceğini dile getirerek bu hafta Suriye'de ki sıkıntıları ve Türkmenlerin varlığını korumalı konferansı düzendiklerini ve konferansa katılarak destek olan herkese teşekkür etti.