Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımı ile gerçekleştirilen toplantı Büyük Sinema Kültür Merkezinde yapıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Kemal Yurtnaç, 15 yıldan bu yana Yozgat’ta 11 trilyon 840 milyar lira yatırım yapıldığını, bu yatırımların 4 trilyon 306 milyar lirasının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına ait yatırımlar olduğunu söyledi.
 
Üreten şehir Yozgat’ı ortaya çıkarmak için İş Adamları Zirvesi yaptıklarını hatırlatan Vali Yurtnaç, “İş Adamları Zirvesinde gerek il dışındaki gerekse yurt dışındaki iş adamlarımızı davet ettik ve ilimizin 5’inci bölgedeki fırsatlarını anlattık. Bu toplantılardan sonra organize sanayi bölgesine 4 tane firma dönüş yaptı. Bugüne kadar organize sanayi bölgesinde 1500 kişi çalışıyordu. Bu 4 firma artı 1200 kişiye istihdam oluşturdu. Bunu çok önemsiyoruz. Dolayısıyla üreten Yozgat hedefimize ulaşmamız için bazı alt yapı çalışmalarının yapılması gerekiyordu. Bunlardan bir tanesi havaalanıydı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından ihalesi yapılmış olan Yozgat Havalanı Yozgat’a ayrı bir hava katacaktır. Sadece yolcu amaçlı değil, Organize Sanayi Bölgemize gelmeyi düşünen iş adamlarımızın da kararında etkili olacaktır” dedi.
 
475 yataklı şehir hastanesi ile Yozgat’ın sağlıktaki hizmet kalitesinin arttığını hatırlatan Vali Yurtnaç, “Havalanıyla da Yozgat şehir hastanesi bir konuda uzmanlaşacak ve yurt dışından tedavi olmak için hastalar gelecek. Sağlık turizmini başlatmış olacağız. Bununla birlikte Yozgat’ta 9 tane termal kaynağımız var. Bu termal kaynaklar, hızlı trenin faaliyete geçmesiyle Ankara’ya 1 saat mesafeye düşünce Kızılcıhamam, Kozaklı’nın yanında bir termal şehir merkezi haline gelecek. Yozgat’a sunulan bu alt yapı fırsatlarıyla inanıyorum ki orta vadede hareketli, üreten bir şehir haline gelecek” diye konuştu.
 
Vali Yurtaç’ın konuşmasının ardından Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Erol Çıtak havaalanı ve şehir içi ulaşım ile alakalı, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın hızlı tren ile alakalı, Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal karayolları ile alakalı, PTT İl Müdürü Kadir Tomrukçu PTT hizmetleri ile alakalı ve Türk Telekom İl Müdürü Müjdat Yüksel Türk Telekom hizmetleri ile alakalı yapılan yatırımlar hakkında sunum yaptı.
 
Yapılan sunumların ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan başkanlığında oluşturulan komisyon katılımcılar tarafından gelen talep istekleri alarak tek tek cevap verdi.
 
Ardından Yozgat Milletvekilleri Yusuf Başer, Abdulkadir Akgül ve Ertuğrul Soysal toplantıyı değerlendirerek Yozgat’a yapılan yatırımlar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Toplantının değerlendirme konuşmasını yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, “Böylesine güzel toplantıları başlattıkları için Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ, milletvekillerimiz ve valimize teşekkür ediyorum. Çünkü Yozgat’ın ihtiyaçlarını, sorunlarını, problemlerini ve çözüm bekleyen işlerini bizlere ulaştırıp doğru çözüm üretebilmemiz konusunda yardımcı oluyorlar. Bu anlamda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Valimize ayrıca teşekkür ediyorum, milletvekillerimizle birlikte Yozgat’ın hizmetinde çok güzel bir işbirliği içerisinde güzel gayretleri var. Bu günkü platformu ben çok önemsedim. Başbakan Yardımcımızın başkanlığında Yozgat güzel bir gelenek başlatmış. Sizlerin görüş ve önerilerini alıyorlar burada çözülebilecek soruları burada, çözülemeyecekleri de Ankara’da cevaplandırıp çözüm üretiyorlar. Bu anlamda Yozgat güzel bir örnek oluyor. Bakanlık olarak biz ülkemizin her yerine hizmet ettiğimiz gibi Yozgat’a da hizmet ediyoruz. Bundan sonra da inşallah en güzel şekilde hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu gün sadece bakanlık sorumluluğunu alan ben değil çalışma arkadaşlarımla bir ekip halinde sizlere hizmet ediyoruz. Yaptığımız hizmetlerin üzerine koyarak hizmet üretmeye devam edeceğiz.  Bugün Ankara-Sivas hızlı tren hattının ilk ray döşemesini Yerköy’de gerçekleştirdik. İnşallah önümüzdeki yıllarda Yozgatlı kardeşlerimiz Ankara’ya 1 saatte hızlı trenle gidip gelme imkanı bulacaklar. Hızlı treni olan bir Yozgat, Havaalanı olan bir Yozgat, bölünmüş yolları olan bir Yozgat inşallah önümüzdeki yıllarda yine hizmetlerin en iyisini almaya devam edecek. Biz 81 ilimizi de önemsiyoruz ama Yozgat bu illerin başında geliyor” ifadelerini kullandı.