TÜBİTAK 46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına, projeleriyle katılan Yozgat ekipleri, yarışmada Kayseri Bölge Finalinde sergilenen projelerinden 3 tanesi alanında birincilik alarak Türkiye Finalinde ilk 100 proje arasına girmeye hak kazandı.

Türkiye Finalinde Yozgat'ı ve bölgeyi temsil etmek için 12 bölgede Finalist olarak belirlenen projeler Final Yarışması için Mayıs ayında Ankara’ya davet edilecekler. Ankara’da düzenlenecek yarışma sergisinde projeler jürilerce tekrar değerlendirilecek ve değerlendirme sonucunda her dalda derece alan öğrenciye ve danışman öğretmenine para ödülü ve başarı belgesi verilecek. Sergilenen projelerin değerlendirilmesi sonucunda uygun bulunursa bir proje sahibine/sahiplerine "Yılın Genç Araştırmacısı Ödülü" verilecek.

Proje Yarışmasında elde edilen başarıyla ilgili bir açıklama yapan, Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, TÜBİTAK projelerine çok önem verdiklerini, elde edilen başarıdan dolayı son derece mutlu olduğunu söyleyerek "Emeği geçen idarecileri, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi kutluyor, Ankara’da yapılacak Türkiye Finali’nde başarılar diliyorum" dedi.

Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesinde düzenlenen ödül törenine Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Danyal Kocabeyoğlu, Milli Eğitim Şube Müdürü Şerif Doğan ve Yozgat Şehitler Fen Lisesi Müdürü Fatih Başkal katıldı.