Türkler işe uçarak gidecek!

Uzun yıllardır hayalini kurduğumuz uçan arabaları çok yakın zamanda İstanbul semalarında görmemiz mümkün olabilir.
Yayınlanma tarihi: 28 Şubat 2015, Cumartesi günü, saat: 22:11

ABD ve Avrupa ülkelerinde kullanımı giderek yaygınlaşan  Gyroplane tipi hava araçları Türkiye’de satışa sunulmaya başlandı. 

Sportif Hava Araçları sınıfına giren bu tür araçları uçurmak için ise bir dizi eğitimden geçilmesi gerekiyor. 25 saatlik pratik ve 25 saatlik bir teorik eğitim sonucunda girilen sınavdan başarılı olanlar bu araçları uçurabiliyor.

Firmalar müşterilerine aracı pazarlarken şehir trafiğinden kurtulmalarını vaat ediyor ancak bu tür hava araçları istedikleri gibi uçamıyor. Sivil Havacılık Müdürlüğü (SHGM) tarafından 1987 yılında yürürlüğe giren Çok Hafif Araçları İşletme Yönetmeliği’ne göre aracı uçuracak kişinin en az motorlu hava aracı pilotluk lisansının bulunması gerekiyor. Ayrıca bu kişilerin aracı uçurabileceği alanlar oldukça kısıtlı.

Bu araçlara vergi yok

Yerleşim yerleri üzerinde uçmak için özel izin gerekiyor. Çünkü bu alanlarda özel ve askeri uçuşa yasak bölgeler bulunuyor. 

Yani isteyen istediği alanda uçamıyor. Trafiği sona erdirmeyi planlayan Gyroplane serisi uçakların inişi için 10 metrekarelik bir alana ihtiyaç varken, kalkış için en az 100 metrekarelik alana ihtiyaç duyuyor. 

Bu tür hava araçları 500 kg ağırlığın altında olduğu için özel uçaklara göre vergi avantajına sahip. 4 kişilik özel uçaklar senelik 5 bin Euro vergi öderken Gyroplane tipi araçlar vergi ödemiyor.

Bu araçların tek masrafı senelik 500 Euroluk bir bakım ücreti. Türkiye’de satışa sunulan model ise Calidüs. Bu model aracın fiyatı ise 60 bin euro. Bu araç saatte 145 KM/h yapabiliyor. 

200 Km mesafede 15 litre kurşunsuz benzin tüketiyor ve 5 saat havada kalabiliyor. Bu araçları uçurabilmek için gidilen kursların fiyatı ise 10 bin ila 30 bin lira arasında.

Etiketler: uçan otomobil  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki