Türkiye'nin en büyük kiraz bahçesi

Kadışehri İlçesine bağlı Kabalı Köyü'nde köy halkının arazilerini birleştirerek oluşturduğu 5 bin 640 dekar alan içerisindeki bin 50 dönüm alandaki kiraz bahçesinden bu yıl ürün alınmaya başlanılacak.
Yayınlanma tarihi: 22 Haziran 2015, Pazartesi günü, saat: 06:59

Yozgat'ın Kadışehri İlçesine bağlı Kabalı Köyü'nde köy halkının arazilerini birleştirerek 5 bin 640 dekar alanda tesis ettiği meyve bahçesi içerisinde bulunan Türkiye'nin en büyük kiraz bahçesinden bu yıl ürün alınmaya başlanılacak.

Kabalı Köyü Muhtarı Hüseyin Ünal, köy halkının ikna edilerek bir araya getirilip, küçük tarlaların birleştirilmek suretiyle ortaya çıkan 10 bin 920 dekar alandan 5 bin 640 dekarlık bölümünde proje dahilinde meyve bahçesi tesis ettiklerini söyledi. Bahçede elma, armut, şeftali, nektari ve kayısı ağaçlarının bulunduğunu son olarak ise bin 50 dönümlük alanda kiraz bahçesi kurduklarını kaydeden Muhtar Ünal, ''Türkiye'nin en büyük kiraz bahçesini burada tesis ettik. Geçen yıl don nedeniyle kirazdan verim alamadık ama 400 ton elma aldık. Meyve ağaçlarının ara boşluklarından ise günlük 150 ton domates alıyorduk. Meyve ağaçları büyüdüğü için şimdi ara ürün alamıyoruz. Bu yıl kiraz ürünü alacağız. Yüzde 60 civarında kirazımız var ve yaklaşık 20 bin tona yakın meyvelerimizin tamamından ürün alacağız. Tam verime geçtiğimiz zaman buradan 30-40 bin ton ürün alabiliriz'' dedi. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: kadışehri   kabala   kiraz  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki