Türkiye'nin Birlik ve Beraberliği Hedef Alındı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, partisinin düzenlemiş olduğu il danışma meclis toplantısına katıldı.
Yayınlanma tarihi: 30 Kasım 2015, Pazartesi günü, saat: 09:28

Yozgat Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen AK Parti Kasım Ayı İl Danışma Meclisi toplantısında konuşan Adelet Bakanı Bozdağ, Diyarbakır’da iki polisin şehit olduğu ve Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürüldüğü terör saldırısını değerlendirdi. Saldırıda hayatını kaybeden polislere ve Baro Başkanı Avukat Tahir Elçi’ye Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına başsağlığı diledi. 

Adalet Bakanı Bozdağ, “Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’de nereden ve kimden geldiği tespit edilememiş olan bir kurşunun isabeti suretiyle hayatını kaybetti. Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki, terörün her türlüsü lanetlidir, lanetlenmelidir. Şiddetin her türü lanetlidir, lanetlenmelidir. 

Dünyanın hiçbir yerinde terörle, şiddetle elde edilmiş doğru bir netice yoktur. Bundan sonra da terörle ve şiddetle elde edilecek bir netice olmayacaktır. Türkiye’de terörün, şiddetin kirli oyunların, provokasyonların netice aldığı baki değildir. Bundan sonrada Türkiye’mizde hiçbir terör saldırısı, hiçbir şiddet, hiçbir provokasyon netice alamayacaktır. Ben bu vesile ile teröristlerin başlatmış olduğu terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınadığımı bir kez de Yozgat’tan ifade etmek istiyorum” dedi. 

Diyarbakır’da başlatılan terör saldırısı sadece polisi hedef almadığını isabet eden kurşunlar sadece polisimizi şehit etmediğini, sadece Diyarbakır Baro Başkanı merhum Tahir Elçi’nin hayatını kaybetmesine neden olmadığını vurgulayan Adalet Bakanı Bozdağ, “Bu aynı zamanda Türkiye’mizi hedef almıştır. Türk milletinin birliğini, dirliğini, huzurunu, kardeşliğini, barış ortamını hedef almıştır. Bu hesapları hepimizin görmesi lazım. Onun için de her terör saldırısı sonrası birbirimize kem gözle bakmak yerine, birbirimize şüphe ile yaklaşmak yerine, birliğimize, dirliğimize, huzurumuza, barışımıza daha fazla sahip çıkmalı, ellerimizi birbiriyle daha fazla buluşturmalı, daha fazla kenetlenmeliyiz ki, bu kirli oyunları, kirli hesapları yapanlar hedeflerine ulaşmasın. Olayın akabinde hem adli, hem de idari soruşturma başlatılmıştır. Adli ve idari soruşturma olayı bütün yönleriyle detaylı bir şekilde ortaya çıkaracaktır. Şu anda yazılı, görsel ve sosyal medya üzerinden yayınlanan bazı haberler gerçek değil yalandır. 

Bazıları manipülasyon, bazıları çarpıtma, maalesef kirli haberlerle milletimizin zihnini bulandırmak isteyen çevrelerde var. 

Olay bütün yönleriyle incelenecek ve bütün gerçek tüm çıplaklığıyla ortaya çıkarılacaktır. Hiçbir şeyin gizlenmesi, örtülmesi göz ardı edilmesi, ihmal edilmesi asla söz konusu değildir, olması da mümkün değildir. Dünden bu yana yapılan açıklamalara baktığımızda, bazı çevreler daha işin başında katil devlet diye ön yargılarıyla katil ilan etmeye başladılar. Elde bilgi var mı, yok. Delil var mı, yok. Her hangi bir bulgu var mı, yok. Sadece ön yargılarla konuşan parti temsilcileri oldu. HDP’nin temsilcileri oldu ve başka yerlerde, başka çevrelerde benzer konuşmalar yapıldı. Sayın Başbakanımızın yaptığı açıklamalar çarpıtıldı. Sayın başbakanımız hiçbir bunların birini söylemedi. Çünkü ortada elde edilmiş delillere bulgulara baktığımız zaman kurşunun kimin silahından çıktığını kesin olarak ifade edecek bir bilgiye henüz sahip değiliz. Türkiye'nin Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Beyefendi, Türkiye'yi ve Türk milletini doğru bilgilendirmekle mükelleftir ve doğru bilgilendirdi. Yalan söyleyen HDP'nin temsilcileridir ve gerçeği çarpıtan onlardır ve Başbakanımızın sözünü çarpıtan onlardır. Başbakanımız çok açık net bir şekilde 'bu olayda Diyarbakır Baro Başkanı polisin silahından çıkan kurşunla öldürülmüşse onu tespit ederiz. Çıkan sonucu da Türkiye kamuoyuyla paylaşırız. Teröristlerin silahından çıkan kurşunla öldürülmüşse onu da araştıracağız onu da tespit edip Türkiye kamuoyuyla paylaşacağız. Yok, başka bir taraf, üçüncü bir kişi orada bu eylemi yaptıysa, bir suikast ihtimali varsa onu da araştıracağız. Yani olayı bütün yönleri ile inceleyip bütün çıplaklığıyla Türk milletiyle, kamuoyuyla paylaşacağız' demiştir. Takdir edilecek bu yaklaşımı, olumlu görülecek bu tutum karşısında tavır takınması gerekenler maalesef bu doğru sözleri çarpıtmayı seçmişlerdir” diye konuştu.
 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, parlamentoda soruşturma sürecinde gizlilik kararı alındı şeklinde başka bir yalan ifade edildiğine değinerek, “Ben o neden buradan hem Yozgatlı hemşehrilerime, hem Diyarbakırlı hemşehrilerime, hem de Türkiye’mizin 81 ilinde yaşayan aziz vatandaşlarımıza şunu özellikle ifade etmek istiyorum, gerek yazılı, gerek görsel, gerekse sanal medyada yer alan kirli haberlere, art niyetli trollere, terör örgütünün veya Türkiye düşmanlığının iliklerine kadar işlemiş olan düşmanlıklarının yaptıklarına, yazdıklarına, söylediklerine lütfen itibar etmeyin. Kirli bilgilerle değil, doğru bilgilerle değerlendirme yapın. Onun için de devletin yetkili ve doğru ağızlarını dinleyin. siz gerçeğin ortaya çıkmasını istiyor musunuz?, istemiyor musunuz? PKK terör örgütü gerçeğin ortaya çıkmasından belli ki rahatsız. HDP Genel Başkanları ve diğer yetkileri konuşuyorlar, onlara da sesleniyorum, siz gerçeğin ortaya çıkmasını istiyor musunuz, istemiyor musunuz? İstiyorsanız o zaman bu soruşturmayı yapan Cumhuriyet 
Savcılarımızın görevlerini sağlıklı bir şekilde yürütmelerini neden sabote ediyor, neden terör örgütü saldırıyor, neden onların görevlerini yapmasına engel çıkarılmak isteniyor?” şeklinde konuştu. 

Olay yeri çalışmaları sürdürülmüş ve pek çok delil toplandığını vurgulayan Adalet Bakanı Bozdağ, “Görüntü kayıtlar başka deliller titizlik içerisinde toplanmakta bunların analizi ve değerlendirilmesi yapıldıkça Türkiye kamuoyu ile de paylaşılacaktır. Soruşturmanın hiçbir aşamasında kimseden gizlenen bir şey olmamıştır, bundan sonra da soruşturmanın usul hukukunda çerçevesi ne ise o çerçeve içerisinde yürütüleceğinden de kimsenin endişesi olmamalıdır. Bu yüzden de gerçek bilgilere itibar edelim ve bu noktada sorumlu olanların açıklamalarından hareketle değerlendirme yaparsak o zaman daha sağlıklı bir değerlendirme yapmış oluruz. Olay yerinde merhum Tahir Elçi’nin yanında bulunan silahın şuanda elde edilen bilgiler çerçevesinde kaçan teröristlerin kullandığı silahlardan birisi olduğu ve bu silahın da şehit olan polislerimizi birinin vurulmasında kullanıldığı da baristik incelemede tespit edilmiş durumdadır. Ancak bundan sonraki süreçte de olay bütün boyutlarıyla tespit edilecektir. Zira o açıklamının yapıldığı yerin etrafındaki sokaklarda hendeklerin arkasında teröristlerin bulunduğu oralardan da ateşlerin yapıldığına dair tanık ifadeleri var ve bütün boyutlarıyla bu olay incelenecek gerçek en açık şekilde ortaya çıkarılacaktır. Olayın örtülmesi, kapatılması asla söz konusu olmayacaktır. Kimin kusuru kastı varsa onlarla ilgili yasal olarak ne gerekiyorsa o yapılacaktır. Bunu buradan bir kez daha ifade etmek isterim” dedi. 

Türkiye Cumhuriyeti devleti büyük bir devlet olduğunu vurgulayan Bozdağ , “ Ülkemizin huzurunu, istikrarını, birliğini, dirliğini bozmak isteyen içeride ve dışarıda pek çok çevre var. Bunları siz biliyorsunuz. Onun içinde bu ülkenin huzuruna birliğinde dirliğine dönük her türlü terör saldırısı veya başka türlü saldırılar karşısında bizim sağduyu ile hareket etmek birlik içinde olmak aramızdaki sevgi ve saygı bağlarını daha güçlendirmek bütün teröristleri Türkiye üzerinde kirli hesap yapan bütün çevreleri perişan edecektir. Onların hedeflerine en büyük zararı bizim birliğimize, dirliğimize, kardeşliğimize sevgi ve saygımıza sahip çıkmak verecektir. Milletimiz bu güne kadar onlara pirim vermedi. Bundan sonra da pirim vermeyecektir. Hükümetimiz gerek şehit polislerimize gerek hayatını kaybeden baro başkanımıza sahip çıkmıştır. Çünkü hayatını kaybeden herkes aziz Türk milletinin bir mensubudur, Türkiye Cumhuriyeti devletinin birer vatandaşıdır, onların canları da bizim devletimize aittir. O canı korumak onlara zarar verenlerle mücadele etmek bizim vazifemizin başında gelmektedir” ifadelerini kullandı 

Konuşmasında HDP’yi eleştiren Adalet Bakanı Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü, “Maalesef HDP’li yetkililerin açıklamalarına baktığınızda Tahir Elçi ile ilgili taziye dileklerini görüyor ama hayatını kaybeden şehit polislerimizle en ufacık taziye mesajına şimdiye kadar rastlamadık. Onlar insan değil mi, onlar da insan, hem de baro başkanını korurken hayatını kaybeden insanlardan birisi. İnsan olmak, vicdanlı olmak, ahlaklı olmak böyle bir durumda aynı gözle bakmayı,¸aynı anlayışı yansıtmayı gerektirir. Ama bakıyorsunuz baro başkanı ile ilgili taziye mesajı var ama şehit polislerimiz ve ailelerine ilişkin bir açıklama yok. Biz bunun yanlışlığını buradan bir kez daha ifade ediyor ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bu farklı ve hastalıklı yaklaşımı deşifre etmek istiyoruz. Hepsine aynı gözle bakmak ve oradaki polislerimize de karış da aynı yaklaşımını göstermek Türkiye’nin parlamentosunda görev yapan bir siyasi partinin hassasiyeti göstermesi gereken önemli bir konudur. Ama maalesef bu hasiyeti göstermediler. Türkiyelileşme iddiasında olan HDP’nin bu hassasiyeti göstermesi onların iddiasını güçlendirir aksi takdirde bu iddianın sadece vatandaşın oyunu almak için ortaya atılmış bir yalan olduğunu tesçil etmeye yarar. 

Türkiye’nin birliğine dirliğine dönük her türlü saldırı karşısında Allah’ın izni hem aziz milletimizi hem de devletimiz dimdik ayaktadır. Türkiye’nin sokakları, Türkiye'nin dağları, ovaları, mahalleleri, köyleri her yeri terör örgütlerinden, teröristlerden temizleninceye kadar her yerde huzur güven barış anlamıyla tesis edilinceye kadar terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir” 

Etiketler: bekir bozdağ  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki