Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Yozgat’a yapılan 475 yataklı şehir hastanesinde incelemede bulundu. Bakan Akdağ, hastane incelemesini öncesinde Yozgat Valiliğini ziyaret etti.
 
Bakan Akdağ’ın Yozgat’a dışardan bakan bir göz olduğunu kaydeden Vali Yurtnaç, “Bakanımızın Yozgat ziyareti ilimize dışardan bakan bir göz olması hem de bizlere sağlık konusunda yardımcı olmasından dolayı bu ziyaret ilimiz için önem arz ediyor. Özellikle Yozgat’ta sağlık hizmetleri yönünden büyük gelişmeler olacak. Sayın bakanımızla birlikte Yozgat’ın sağlık sorunlarını masaya yatıracağız” dedi.
 
Valilik Ziyaretinin ardından Yozgat Belediyesini ziyaret eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, daha sonra Vali Kemal Yurtnaç, Milletvekili Yusuf Başer, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Sağlık İl Müdürü Dr. Fatih Şahin, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca ile birlikte Yozgat Şehir Hastanesinde incelemede bulundu.
 
SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ: "TÜRKİYE'DE YAPILAN ŞEHİR HASTANELERİ AVRUPA'DA YOK"
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, inşaatı devam eden ve yaklaşık 2 ay sonra hizmete açılması planlanan 475 yataklı Yozgat Şehir Hastanesini gezip firma yetkililerinden bilgi aldı.

İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Akdağ, Yozgat Şehir Hastanesi'nin kamu özel ortaklığı ile yapıldığını belirterek, "Bu işin patronu devlettir, hükümetimizdir, hizmet verirken de Sağlık bakanlığı olarak hizmet vereceğiz ancak buradaki binanın yapılması daha sonra işletilmesiyle ilgili birçok ayrıntıdan firma sorumlu olacak. Biz de bu firma grubuna 25 yıl boyunca ödeme yapacağız. Yani bir hastane binasını yaptırıp, parasını peşin ödeyip, sonradan o hastane binasında çıkan problemlerle uğraşmak, boğuşmak, müteahhidi aramak yerine bu sefer çok kaliteli bir hastane binasına kısa sürede sahip olup ödemeleri 25 yıla yaymış oluyoruz. Bunu da vatandaşımız hastaneden bir an önce hizmet alabilsin diye yapıyoruz. En kaliteli hizmete layık olan Yozgatlıya da, bütün 80 milyon Türk milletine de bu yakışır. 16 ay içerisinde bu hastane bu noktaya geldi" dedi.
 
BAKAN AKDAĞ, “YİĞİDİN HARMAN OLDUĞU YOZGAT’A BÖYLE MODERN BİR HASTANE YAKIŞIR”
Yozgat Şehir Hastanesi'nin iki ay içerisinde hizmete açılacağını ifade eden Bakan Akdağ, "Bir buçuk yıl içerisinde 141 bin metrekare bir bina bitme durumuna geldi. Hastane binaları kompleks binalardır. Yani bir okul, üniversite binası, yurt yaptırmaya benzemez. Birçok kompleks özelliği var. Böyle kompleks bir binayı 18 ay içerisinde Bozok yaylasına, yiğidin harman olduğu Yozgat'a dikmek her babayiğidin harcı değildir. Bu, Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla onun öncü liderliğiyle, muvaffak olduğumuz bir husustur. Biz milletimize şükran borçluyuz. Milletimiz 14 senedir arkamızda durdu bizi destekledi. Tabii ki bu borcu ödemek zorundayız. Bugün içerisinde bulunduğumuz hastane bu borcu ödemenin nişanelerinden birisidir" diye konuştu.

ŞEHİR HASTANELERİ EN GEÇ 2021'DE TAMAMLANACAK
Yozgat Şehir Hastanesi'nin özelliklerinden bahseden Bakan Akdağ, "Binin üzerinde kapalı otoparkı var, 120'ye yakın hastane muayene odamız, 475 yatak ve 61 yoğun bakım ünitesi var. Toplamda 141 bin metrekare bir bina yapıyoruz. Burada Allah'ın izniyle bütün Yozgatlı kardeşlerimize mükemmel bir hizmet vereceğiz. Bu hizmet sadece Yozgat'a mahsus değil bütün Türkiye'de buna benzer hastaneler yapıyoruz. Allah nasip ederse en geç 2021'e bir kısmı sarkan çok az hastanemiz kalacak. 41 bin yeni yatak yapmış oluyoruz. Şunu çok açık söyleyeyim bugün Avrupa'da böyle hastaneler yok. Dolayısıyla Allah'a şükrediyoruz milletimize de çok teşekkür ediyoruz. Yozgat'ımıza hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

Bakan Akdağ, daha sonra firma yetkililerinden hastane hakkında bilgi aldıktan sonra, Büyük Sinema Salonunda sağlık çalışanları ile bir araya gelerek sorunlarını dinledi.