Kayseri Şeker’in şimdi de sözleşmeli pancar ekimi yapan çiftçisine “Faizden Kurtarma Avansı”  adı altında 16 Mayıs’ta 23 Milyon TL ödeme yapacağı açıklandı.

Türkiye’de bir ilk olacak olan bu uygulamayla ilgili olarak Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Bu uygulama bir başlangıç olup, inşallah bir iki yıl içerisinde tüm çiftçilerimizin faiz yükünden kurtarılmasını amaçlamaktayız. Çiftçilerimizin çalışmalarında başarılar diler. Bereketli, kazasız belasız bir kampanya dönemi nasip etmesini Cenab-ı Haktan niyaz ederiz dedi.

Pancar çiftçilerinin temlik kredisi az kullanması, çiftçinin faiz yükünden daha az etkilenmesi ve şeker pancarı tarımından elde ettiği gelirin kendi cebinde kalması için Kayseri Şeker’in, pancar ekicilerine yönelik 2016-2017 kampanya döneminde vereceği avans haberi çiftçiler arasında büyük bir sevinçle karşılandı. Pancar çiftçileri avans ile ilgili görüşlerini şu şekilde belirttiler;

Sarıoğlan Çiftlik çiftçisi Mustafa Değerli; çiftçiye olan  bu desteğin sağlanmasında emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Faiz girince bereket gidiyordu dedi.

Yeni Fakılı İlçesi  Bektaşlı köyü çiftçisi Ihsan Dursun Gökkaya; Kayseri Şeker  Her zaman ilkleri yaşatıyor. Allah yar ve yardımcınız olsun

Yahyalı İlçesi Kopçu köyü çiftçilerinden İsrafil Güçlü; Yönetimden hiç te böyle bir şey istememiştik sağolun on numara bir şey olmuş teşekkür ederiz.

İncesu İlçesi Subaşı Köyü çiftçilerinden Emrullah Aksu: Çok güzel bir uygulama, fakat pancar çiftçisi avans çiftçisi olmamalı. Ayrıca avans almayan çiftçilerimize bir artı verirsek pancar avans için ekilen bir ürün olmaktan çıkar diye düşünüyorum.

Çandır İlçesi çiftçilerinden Sinan Nehoş; Çok güzel bir uygulama gücümüze güç katıyorsunuz hizmetlerinizle ne kadar teşekkür etsek azdır. Bir hayal daha gerçek oluyor.  Sizlerin çalışma azmi emeği sayesinde Kayseri Şeker fabrikamız neren nereye geldi yüce Allah’ım sizlerden razı olsun

Tomarza İlçesi Köprübaşı Köyü çiftçilerinden Özkan Tekten; Çiftçiyi düşünen bu uygulamadan dolayı teşekkür ediyoruz.

Boğazlıyan Çiftçilerinden Hamza Palabıyık; Emeğinize elinize sağlık bu zor ve meşakkatli yolda cenabı Allah yardımcınız olsun dediler.

Kayseri Şeker  ile Sivas, Kayseri ,Yozgat ve Nevşehir İllerinde Sözleşmeli pancar ekimi yapan 9.570 çiftçiye; gübre avansı olarak 52 Milyon TL, Tohum Avansı 11 Milyon TL, Çapa Avansı 38 Milyon TL, Sulama Avansı 34 Milyon TL, Ramazan Bayramı avansı 5 Milyon TL, Kurban Bayramı Avansı 10 Milyon TL Söküm Avansı 46 Milyon TL, Mazot avansı 25 Milyon TL Ekim ve ilaç avansı 12 Milyon TL ile Temlik Kredisi olarak 90 Milyon TL avans verilerek  toplamda pancar bedelinin %76’sı avans olarak ödüyor.