Türkiye o enerjide öncü olacak!

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), Türkiye'nin petrol ve doğalgaz iletimi için giderek önem kazanan stratejik bir konumda olduğunu bildirdi.
Yayınlanma tarihi: 26 Temmuz 2015, Pazar günü, saat: 13:22

EIA tarafından hazırlanan raporda Türkiye'nin, Rusya, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinden gelen petrol ve doğalgazın Avrupa'ya iletiminde stratejik öneminin giderek arttığı ifade edildi. Raporda, 2013'te deniz yoluyla iletilen toplam hampetrolün yüzde 5.1'inin Türkiye boğazlarından geçtiği vurgulandı. Raporda, Kuzey Irak'ın Kerkük ve Erbil bölgelerinden boru hatları ve kamyonlarla taşınan ham petrolün, Türkiye'nin güneyindeki Ceyhan Limanı'ndan dünya pazarlarına açıldığı anımsatılarak, mayıs ayında günlük ortalama 550 bin varilin bu limandan küresel piyasalara iletildiği bilgisine yer verildi.

CEYHAN KRİTİK ÖNEMDE

Azerbaycan'dan gelen hampetrolün Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattından Ceyhan'a iletildiğini hatırlatan raporda Ortadoğu, Kafkasya ve Orta Asya petrolünün uluslararası pazarlara açılmasında Ceyhan Limanı'nın kritik öneme sahip olduğu kaydedildi. Doğalgaz iletiminde de Türkiye'nin artan bir stratejik önemine vurgu yapılan raporda, "Türkiye önemli bir doğalgaz merkezi (hub) olmaya hazırlanıyor" değerlendirmesine yer verildi.

TÜRK AKIMI İÇİN GERİ SAYIM

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak boru hattı projesinin ilk ayağının inşaatının başlaması için şirketlerle görüşmelerin başlayacağını söyledi. Medvedev, "Bu proje hem Rusya'nın hem de Türkiye'nin yararına olan bir projedir" dedi.

Etiketler: Türkiye   o   enerjide   öncü   olacak!  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki