Bozok Üniversitesi, Türkçe Öğrenci Topluluğu tarafından 'İlkokuma-Yazma Öğretimi ve Türkçe’nin Öğretiminde Yeni Yaklaşımlar' konulu konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayati Akyol katıldı. Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nu dolduran, Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğrencileri ile Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat Bölümü öğrencileri konferansı ilgiyle takip etti.

Prof. Dr. Akyol, 2004 yılında yürürlüğe giren 1-5 Türkçe öğretimi programının mimarlarından biri olarak mevcut programın temelleri hakkında bilgi verdikten sonra Talim ve Terbiye Kurulu tarafından 1-4 Türkçe öğretim programında bu yıl içerisinde yapılan değişikliklere dair açıklamalarda bulundu.

Hedeflenen kazanımlara ne program ne de kitaplar aracılığıyla ulaşılabileceğini belirten Prof. Dr. Akyol; eğitsel hedeflere öğrencileri ancak öğretmenin ulaştırabileceğini söyledi. Prof. Dr. Akyol konuşmasının devamında “Programları veya öğretim materyallerini geliştirmek sınırlı gelişmeler için yeterli olur; önemli olan milli manevi değerlere sahip, bu ülkenin geleceğini ben yazıyorum diyen öğretmenler yetiştirmektir”  sözleriyle konuşmasını sonlandırdı. 

Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Başaran ise üniversite bünyesinde öğrencilerin eğlenmesi veya genel kültürünü arttırması amacıyla çok sayıda etkinlik düzenlendiğini ifade ederek öğrencilerin mesleki bilgilerini geliştirme amacıyla da etkinlikler düzenlenmesi gerektiğini, bu konferansın bu amaca hizmet ettiğini sözlerine ekledi.