'Türk Harflerinin Öyküsü' Konferansı Verildi

Dünya Türkçülük günü münasebetiyle Serhat Gülcegül-Turk eğitim sen ve Çağatay Büyükbaş’ın organize etmiş Olduğu ‘’Türk Harflerinin Öyküsü’’ konulu konferans, Yerköy adalet meslek yüksek okulunda düzenlendi.
Yayınlanma tarihi: 13 Mayıs 2015, Çarşamba günü, saat: 14:36

"Türk Harflerinin Öyküsü" konulu konferansın sunumunu Öğretmen Adem Aksu yaparken konuşmacılar; Türk Dil Derneği Genel Bşk. Yardımcısı Cafer Uuluç, Türk Dil Derneği Danışmanı Fatiğ Emiroğlu ve dünyadaki tek sanatsal Göktürkçe yazı uzmanı ve hattat Hayri Tekgöz (yazı yolcusu) olurken, Göktürkçe bilgi, tarih ve dilimiz hakkında ayrıntılı söyleşi ve panel şeklinde düzenlenen konferansa yoğun katılım oldu.

Alfabemizin ilk temelini oluşturan Göktürkçe damgalar anlatıldı,örnekler verildi. Özel getirilmiş olan fil kağıtlarına ve tabaklara katılımcıların isimleri yazılırken, İleri ki yıllar içerisnde Göktürkçe’nin seçmeli ders olarak M.E.B bünyesine alınma çalışmaları yapıldığından bahsedildi.

Türk Eğitim-Sen adına konfrens katılımcılarana çiçek takdim edilerek, katkılarından dolayı dünyadaki ilk Göktürkçe plaket Çağatay Büyükbaş’a takdim edildi.

Etiketler: türk harfleri  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki