Türk aileler eğitimin önemini artık kavradı

Almanya'da eğitim alan Türk kökenli gençlerin her geçen gün daha fazla başarı elde ettikleri haberleri göğsümüzü kabartmaya devam ediyor.
Yayınlanma tarihi: 08 Mart 2015, Pazar günü, saat: 00:02

Geçen yıl Augsburg kentinde Gymnasium okullarından diploma alan en başarılı dört Türk kökenli öğrenci, Türk-Alman Akademisyenler Derneği (TÜDA) tarafından ödüllendirildi. Gençler başarının sırrını anlattı.

Başarılı Türk gençlerine her geçen gün yenileri ekleniyor. Augsburg'da önceki gün akşam düzenlenen bir programda geçen yıl en yüksek derece ile Abitur alan dört Türk genci onore edildi.

Zeughaus binasında gerçekleştirilen ve çok sayıda vatandaşın katıldığı programda konuşma yapan Augsburg Belediyesi Eğitim Danışmanı Hermann Köhler, şimdi her biri farklı bir üniversitede yüksek eğitim alan öğrencileri tebrik etti ve son yıllarda Türk ailelerin eğitimin önemini daha fazla kavradığını ifade etti.

Zaman'a konuşan Köhler, eğitim hayatında güzel bir başarı elde eden dört Augsburglu gençle gurur duyduklarını söyledi. Göçmen çocuklarının ve ailelerinin son yıllarda eğitim için önemli bir gayret sarf ettiklerini dile getiren Köhler, ailelerin de çocuklarına bu konuda destek verdiklerini anlattı.

TÜDA Başkanı Dr. Arif Sezer ise medyada sık sık göçmen çocuklarının eğitimde başarısız olduklarının dile getirildiğini hatırlattı. Ancak bu şekilde madalyonun sadece bir yüzünün gösterildiğini anlatan Sezer, düzenledikleri programla eğitimde başarılı olan Türk öğrencilerin de olduğunu göstermek ve onları onore etmek istediklerini dile getirdi.

Toplumda başarılı olmuş gençlerin sayısının daha da artmasını istediklerini dile getiren Sezer, derneklerinin kuruluş amacının daha önceki Türk kökenli akademisyenlerin çektikleri zorlukların arkadan gelen neslin yaşamaması olduğunu vurguladı.

Geleceğin doktoru, mühendisi, avukatı ve kimyageri başarının sırrını anlattı

Başarılı mezunlar, Zaman aracılığıyla öğrencilere başarının sırrını anlattı. Hamburg Üniversitesinde diş doktorluğu eğitimi alan Merve Kılıç, okul hayatında başarı merdivenlerini teker teker çıktığını şöyle anlattı: "Dördüncü sınıftan sonra üç yıl Realschule‘ye gittim ve daha sonra Gymnasium'a geçiş yaptım. Geçen yıl da okulumu 1,8 ortalama ile bitirdim." Öğrencilere hedeflerini hep yüksek tutmalarını öneren Kılıç, Abitur sınavını değil ne okumak istediklerini düşünüp ona göre ders çalışılmalarının faydalı olacağını ifade etti.

Augsburg Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği okuyan Zarife Şimşek, "Okulumu 1,7 ortalama ile bitirdim. Başarının sırrı, hem okulda hem de evde çalışmak ve kendini derslere vermek. Başarılı olmamda ailemin desteği büyük rol oynadı. Öğrenciler kendilerine güvensinler ve kötü notlar da alsalar hemen yılmasınlar." dedi. Annesi Kifayet Şimşek, kızına ilk okul yıllarından itibaren düzenli ders çalışmayı öğrettiğini, Almancası olmadığı halde birlikte ders çalıştıklarını anlattı.

Augsburg Üniversitesinde hukuk okuyan Canan Çelikbaş da 1,9 ortalamayla diplomasını aldığını belirtti ve anne babasının desteğinin önemine vurgu yaptı.

Münih Teknik Üniversitesinde Kimya okuyan Enes Çalışkan da (1,9 diploma ortalaması) velisinin yanında okuldaki öğretmenlerinin de desteğinin önemine dikkat çekti.

BAYRAM AYDIN / AUGSBURG

 

Etiketler: Türk   aileler   eğitimin   önemini   artık   kavradı  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 7 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki