Turizm yolu

Turizme yönelik yeterli malzemeye sahip olmasına karşın yanlış uygulama, bencillik, iş bilmezlik gibi daha bir çok konuya bağlı olarak turizm sektöründe pay alamayan illerin başında Yozgat gelmektedir.
Yayınlanma tarihi: 19 Mart 2015, Perşembe günü, saat: 09:12

Turizme yönelik yeterli malzemeye sahip olmasına karşın yanlış uygulama, bencillik, iş bilmezlik gibi daha bir çok konuya bağlı olarak turizm sektöründe pay alamayan illerin başında Yozgat gelmektedir. Tarihten günümüze kadar Doğu-Batı, Güney-Kuzey bağlantılı yolların kesiştiği bir noktada bulunan, birden çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Yozgat'ın turizm sektöründen pay alabilmesi için öncelikle elindeki mevcut değerleri birbirine entegre edecek yol ağının tesis edilmesi gerekir.

Yozgat il merkezinden bağımsız, herhangi bir ilçe merkezine endeksi bir çalışma ne olursa olsun, mevcudun ötesine gidemez. Örneğin Sarıkaya ilçesindeki Roma Hamamı kalıntıları 'Altın' değerindedir. Ama şuan yanlış politika izlenip, sadece Sarıkaya'ya ait bir hava ile hareket edilmesi nedeniyle 'teneke' değerinde karşılık bulmaktadır. Diğer tarihi kalıntılar için de durum aynıdır, değiştirilmesi gerekir.

Yozgat il merkezi ile ilçelerin koordinasyonu sağlanmadığı takdirde, turizm sektöründen pay alma şansımız kalmaz. Sadece Sarıkaya'daki Roma Hamamını görmek için buraya turist gelmez. Sadece Kerkenezi görmek için buraya turist gelmez. Gelen turist, mevcudu geçmez, tek seferlik gelir, bir daha uğramaz.

O nedenle turizm merkezlerini birbirine bağlayacak turizm yolunun devreye sokulması gerekir. Taşlık-Babalı köylerinden Kerkenez dağına çıkılıp, Peyniryemez köyüne geçilerek, oradan da Sarıkaya ilçesine yeni bir turizm yolu açılmalıdır. Sarıkaya Roma Hamamı dönüşünde de Karakız'daki Hitit atölyeleri bölgesine geçilecek şekilde bir turistik yol haritası çizilmeli, yollar da buna göre yeniden düzenlenmelidir.

Aksi takdirde turizmden pay alamayız. Parça parça hazinelerimizi kimse ziyaret etmez, altınız gümüş değerinde bile işlem görmez...

Seyfi Çelikkaya

Etiketler: seyfi çelikkaya  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki