Turhan: Yanlış yönlendirildiler

Eski Borsa İstanbul Başkanı Turhan, bazı yatırımcıların kendilerinin yanlış yönlendirildiğinden şikayet ettiklerini belirtti.
Yayınlanma tarihi: 31 Mayıs 2015, Pazar günü, saat: 15:10

Turhan, bir süredir Türkiye'nin makroekonomik istikrarını, gelecekte vadetmiş olduğu ekonomik imkanları gölgelemek ve Türkiye'de oluşmuş bu olumlu havayı bozmak için hem yurt içinde, hem de yurt dışında bazı çevrelerin adeta aynı merkezden idare edilircesine bir gayret içerisinde olduğunun herkesin dikkatini çektiğini ifade etti.

Bu çerçevede, "yatırımcının Türkiye'ye güveninin kalmadığı, Türkiye ekonomisinin kırılgan olduğu ve istikrarın bozulduğu" yönünde çok sayıda haberlerin yapıldığını hatırlatan Turhan, yurt içi ve yurt dışındaki bazı basın yayın organlarının böyle bir havayı pompaladığını kaydetti.

Turhan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun son ABD ziyaretinde kendisinin de bulunduğunu, yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgilerini gördüğünü söyledi.

Birçok yatırım kuruluşu ve girişimcinin yılın son çeyreğinde Türkiye'ye yapmayı planladıkları yatırımlardan bahsettiğini belirten Turhan, "Yılın son çeyreğinde ciddi bir doğrudan sermaye yatırımı girmesini bekliyorum" dedi.

Turhan, seçimden sonra belirsizliğin tamamen ortadan kalkması ve istikrarın oluşmasıyla Türkiye'ye giren sermaye miktarının, doğrudan yatırımların artacağını vurgulayarak, böylece oluşan yatırım ortamında faizlerin düşmesi ile Türkiye ekonomisinin ivmeleneceğini, büyümenin hız kazanacağını düşündüğünü ifade etti.

İbrahim Turhan, uluslararası yatırımcılarla temaslarında, onlarla yaptığı görüşmelerde son dönemde "Türkiye'deki bazı kişiler bizi yanlış yönlendirdi" sözünü çok sık duymaya başladığını anlatarak, bu yatırımcıların Türkiye'deki bazı kişilerin kendilerine farklı manzara sunduğunu ve onlara inandıkları için çok yanlış pozisyon alıp şu anda ciddi zarar ettiklerini itiraf ettiğini söyledi.

Turhan, "Maalesef yurt içinde bazı çevreler, yurt dışındaki akıl hocaları, bazı basın yayın kuruluşları bu yönde çok güçlü bir kampanya yürüttüler. Reyting kuruluşlarından, finansal kuruluşlardan böyle raporlarla insanların kafalarını karıştırmaya yönelik girişimler oldu. Tabii bütün bunların arkasında da özellikle yurt dışı kaynaklı çalışmalarda paralel devlet yapılanması isimli terör örgütünün son derece sinsi bir rol oynadığını da görüyoruz. Tabii ki bu ihanet çetesi, ihanetini o boyutta da devam ettiriyor" diye konuştu.

Etiketler: Turhan   Yanlış   yönlendirildiler  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki