Türk Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Hayati Tuncal, Yozgat’ta sağlık sektörün röntgenini çıkardı. Çalışanların sorunlarına da temas eden Tuncal, önemli iddialarda bulundu.

Tuncal, yaptığı yazılı açıklamada, Yozgat Şehir Hastanesi’nin beklentileri karşılamadığını ileri sürdü.

Şehir Hastanesinin açılışında bölge hastanesi statüsünde çalışacağının söylendiğini hatırlatan Tuncal; “Siyasilerin sözleriyle güya çevre illerden Çorum, Sivas, Tokat, Nevşehir ve Kırşehir illerimizden Yozgat Şehir Hastanemize tedavi olmaya gelecek vatandaşlar olacaktı. Aradan geçen iki yılda söylenen sözlerin hiçbiri gerçekleşmediği gibi; şehrimizde hizmet veren uzman doktor sayısı neredeyse önceki yılların yarı sayısına düştü. Şehir Hastanesi açıldıktan sonra Yozgat’tan diğer illere yapılan sevkler katlanarak arttı. Maalesef bu olumsuz gidişin acısını en çok Yozgatlılar çekerken, diğer yandan hasta naklini gerçekleştiren 112 Acil çalışanlarımız plansız düzenlemeler nedeniyle her gün büyük sıkıntılar yaşamaktadır” dedi.

112 Acil personellerinin çalışma şartlarına da değinen Tuncal, şunları kaydetti; “Bir gün içinde 8 -10 vakaya çıkan 122 acil personellerimiz dinlenme fırsatı bulmadan, gece hasta sevklerine giderek 24 saat yorgun ve uykusuz yollarda büyük fedakarlıklarla hastaları yaşatma mücadelesi veriyorlar. Geçtiğimiz günlerde gece Kayseri’ye yapılan sevkten dönen 112 Acil çalışanlarımız maalesef bilinen sebeplerden dolayı üzücü bir kaza geçirmiştir. Tek tesellimiz ise herhangi bir can kaybının yaşanmamış olmasıdır. Kaza yapan arkadaşlarımız en başta olmak üzere tüm 112 acil çalışanları ve Yozgat 112 ekiplerimize geçmiş olsun dileklerimi ileterek, arkadaşlarımızın bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını Allah'tan niyaz ediyorum.”

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Hayati Tuncal, hastanelerde yaşanan personel sıkıntılarına da dikkat çekerek Şehir Hastanesi ve Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde ciddi personel sıkıntılarının olduğunu ileri sürdü.

“Yozgat Şehir Hastanesi Türkiye'nin ilk Şehir Hastanesi olması hasebiyle yaşanan tüm sıkıntılar üzerine gidilmeden maalesef bir şekilde üzeri kapatılıyor” diyen Tuncal; “Bozok Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise personel yetersizliği nedeniyle, bir üniversite hastanesinden beklenilenleri karşılamaktan uzak duruyor. Tüm bu sebeplerden ötürü en başta Yozgat’ımız ve Yozgatlı başta olmak üzere, hastanelerimizi eksiklikler ile  ayakta tutmaya çalışan sağlık personellerimiz ve hasta nakillerinden başını alamayan 112 Acil ekiplerimiz büyük sıkıntılar yaşamaktadır” diye konuştu.

Sevkler yüzünden hastaların ölümle yüz yüze kaldığı iddiasında bulunan Tuncal, şunları kaydett: “CPR (yeniden canlandırma) müdahalesi, kafa travması dahil multıpl travmaya maruz kalmış hastalar yada yeni doğan yoğun bakım ihtiyacı için küvez içerisinde sevk edilen hastaların hepsi de maalesef  nakil komplikasyonlarına maruz kalmaktadırlar. Asıl amaç hastaları 2-3 saatlik yolculuklarla sarsıntı içerisinde başka illerdeki hastanelere sevk etmek değil! Hastayı ilimizde tedavi etmek olmalıdır.

Bu sevkler hastanın iyileşme sürecini uzattığı veya hastaların can kaybına yol açtığı gibi birde hasta yakınları açısından da maddi ve manevi sıkıntılar yaşanmasına sebep olmaktadır. Yozgat Şehir Hastanesi Ve Bozok Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastaneleri'nin  tüm bu sorunları ortadan kaldıracak diyerek  bir başka gözle bakmış ve ümitlenmiştik. Ne yazık ki henüz proje aşamasında Şehir Hastanemizin  Yozgat nüfusundan daha az bir ilimize yapılan şehir hastanesi yatak kapasitesinin Yozgat Şehir Hastanesi'nden yüzde  50 yüksek olması (üstelik kıskandığımız bu ilimiz kişi başına yatak sayısı ilimizden yüzde yüz daha fazla iken) Yozgatlılar olarak umduğumuzu bulamayacak endişelerimize sebep olmuşken aradan geçen süre, haklılığımızın yaşanarak görülmesini sağlamıştır. Sağlık Bakanlığı bürokratları yatak kapasitesinin belirlenmesi aşamasında karşımıza il nüfus sayısı ve hastane yatak doluluk oranları ile karşımıza çıkmaktadır. Nüfus oranları bir anlamda gerçekleri yansıtır iken, yatak doluluk oranları tam olarak doğru sonuçlar vermemektedir.

Tüm sağlık teşkilatı çok iyi bilmektedir ki "hastalık yoktur hasta vardır" buradan hareketle bir hekim hastaya herhangi bir cerrahi müdahalede bulunacağı ve yatarak tedavi edeceği zaman, hastanesinde başka branşlarda hekimlerin konsültasyon ve  gerekli donanım imkanı olup olmadığına bakarak karar verir. İlimizde ki hastanelerde bazı hastaları ameliyat veya tedavisini yapmayan hekimlerimiz gittikleri başka iller de aynı vakaları yukarda sözünü ettiğimiz imkanlar dahilinde tedavi etmektedir.

İlimize yapılan hastane yatak kapasitelerinin düşük tutulması (475 yatak kapasitesinin, 500 yatak kapasitesinin üzerine çıkartılması bile mevcut hekim ve sağlık personeli sayısının en az yüzde 20 artmasının yanında olmayan bir takım alt yapı ve donanımlarında kurulması demektir. Hastalardan alınan bazı kan testlerinin ilimiz dışında yapılması açık bir örnektir.) çalışacak hekim, uzman hekim ve diğer sağlık personelleri sayısının da  düşük olmasına sebep olurken diğer yandan mevcut hekimlerinde bilinen sebeplerden dolayı tam verimli çalışamamaları, ilimizden, başka illere yapılan hasta sevklerini katlamaktadır.”

Tuncal açıklamasında sağlık sektöründe tespit ettiği sorunlar karşısında şu önerilerde bulundu:

“- Şehir Hastanesi yatak kapasitesin 500 yatak kapasitesinin üzerine çıkartılması.

- İlimizde hastanelerine  açılan norm kadro doluluk oranın yerine getirilerek, tam kadro hizmet vermelerinin sağlanması (eksik doktor sayısı ile yatak doluluk oranlarını artıramazsınız).

- Yozgat Şehir Hastanesi bünyesine müstakil bir 100 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi yapılarak, geleceğimizin teminatı olan kadın ve çocuk hastalarımıza daha ayrıcalıklı hizmet verilmesi sağlanmalı.

 - 200 yatak kapasiteli Üniversite Hastanemizin, özellikle personel yetersizliği ve yollarında ki kavşak sorunlarının bir an önce giderilmesiyle beraber tam kapsamlı biçimde hizmet vermesi sağlanmalı.

- İl dışına yapılacak mecburi sevkleri, yetersiz kaldığımız branşlar bakımından il dışı sevk masası kurularak, bir an önce sevk edilmeleri sağlanmalı.

- İl dışı sevk yapmakta görevlendirilen 112 Acil personellerinin dinlenme ve uykusuzluk durumların gözetilerek sevklere çıkmaları sağlanmalıdır.

Sivil toplum örgütü olarak bizim maksadımız; eleştiri yapmak değildir.

İlimize ve insanımıza yapılan her hizmeti takdir eder ve "Bir çivi çakandan Allah razı olsun " deriz.

Bizim tüm istek ve taleplerimiz Yozgatlı hemşerilerimizin daha iyi hizmetler almasından ve bu hizmetleri sunan sağlık çalışanlarımız ise sağlıklı ve huzurlu hizmet sunmasından yanadır.

Bizler ekonomik olarak geri kalmış, nüfus olarak her gün göç vererek geriye giden Yozgat'ımıza hiç olmazsa sağlık alanında ülkemiz ölçeği standartlarında hizmetler bekliyoruz.

Yozgat ve Yozgatlı dün olduğu gibi bugün de, Devletinin ve Hükümetlerinin yanında olmuştur...

Lütfen artık Yozgat’ın sorunlarına kulak tıkamaktan vazgeçerek haklı taleplerini vakit geçirmeden yerine getirin. Yozgat adı il olan bir köy olmak istemiyor.”