TSO'dan MERSİS uygulaması uyarısı

İşletmelerle ilgili düzenlenen ticari mektup ve defterlere yapılan kayıtlarla ilgili değişiklik yapıldığını duyuran Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerinin mağdur olmaması amacıyla eğitim çalışması yapacak.
Yayınlanma tarihi: 02 Mayıs 2015, Cumartesi günü, saat: 01:56

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık yaptığı yazılı açıklamada, Türk Ticaret Kanunu'nun 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe giren ilgili maddesinde, tacirin işletmesiyle ilgili olarak düzenlediği ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde; tacirin sicil numarasının, ticaret unvanının, işletmesinin merkezinin ve tacir internet sitesi oluşturma yükümlülüğüne tabi ise tescil edilen internet sitesinin adresinin gösterilmesinin zorunlu hale getirildiğini söyledi.

Ticaret Sicili Yönetmeliği'nin ilgili maddesinde Merkezi Sicil Kayıt Sistemini (MERSİS) kullanmaya başlayan müdürlüklerde MERSİS numarasının ticaret sicili numarası yerine geçeceğine vurgu yaparak, ''Dolayısıyla, ticaret sicili müdürlüklerince kendilerine MERSİS numarası verilen tacirler, ticaret sicili numarası yerine bu numarayı, verilmeyenler de ticaret sicili numaralarını ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde göstereceklerdir'' dedi. 

Özışık, internet sitesi oluşturma yükümlülüğü olmayan gerçek ve tüzel kişi tacirlerin, işletmeleriyle ilgili olarak düzenledikleri ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayanağını oluşturan belgelerde, MERSİS numarası olanlar bu numarayı, olmayanlar ticaret sicili numarasını, ticaret unvanı ve ticari işletmenin merkezi bilgilerine yer vermeleri gerektiğinin altını çizdi.

Özışık, ''İlimiz genelinde faaliyet gösteren Muhasebeciler ve Şirket yöneticileri mağdur olmamaları amacıyla 'MERSİS ve e-imza Aktivasyonu' hakkında 4 Mayıs 2015 Pazartesi günü saat 09:30'da eğitim çalışması yapılacaktır. Eğitim programına katılmak isteyenlerin odamız web sitesi olan www.yozgattso.org.tr adresinden online başvuru yapması gerekmektedir'' diye konuştu. 
Haber/Foto: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: metin özışık   tso   yozgat  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki