Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül törenine Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayip Duman, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Başaran, çok sayıda üniversite öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

Saygı Duruşu, İstiklâl Marşı okunması ve Kur-an’ı Kerim tilaveti ile başlayan ödül töreni, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Başaran’ın açılış konuşması ile devam etti.

Doç. Dr. Mustafa Başaran konuşmasında; “Biz her sabah kalktığımızda şu soruyu kendimize sormak zorundayız: Toprak nasıl vatan olur? Bu topraklarda yaşayan herkes bu soruyu kendine sormalı. Önemli olan kişinin bu soruyu kendisine sormasıdır. Bilişimiz kaymasın diye bu soruyu kendimize defalarca sormalıyız. Örneğin Çanakkale’ye giden 15 yaşındaki şehitlerimizin aklındaki vatan ile bizim aklımızdaki vatan tanımı aynı mı? İşte bu şuurla hareket ettiğimizde birçok musibetin üstesinden gelebiliriz ve geldik de. İnşallah her gün bu toprakları nasıl vatan yaparız diye düşünür ve bunun mücadelesini veririz.” ifadelerini kullandı.

Vali Yardımcısı Şükrü Çakır konuşmasında şunları söyledi: “Bir tapudan, bir araziden, bir arsadan çok farklıdır vatan toprağı. Kanla yoğrulmuş mukaddes ve kutsal bu toprakları başımız dik, alnımız ak, göğsümüzü gere gere her daim korumak ve kollamak görevimizdir. Böyle anlamlı bir yarışmanın vücut bulmasında emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyor, dereceye giren öğrencilere ise başarılarının devamını diliyorum.”

Protokol konuşmalarının ardından “Toprak Nasıl Vatan Olur?” konulu  ödüllü deneme yarışmasında birinci olan Habibe Küçükşengül’e  ödülünü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, ikinci olan Sümeyye Nur Ünsal’a ise  ödülünü Vali Yardımcısı Şükrü Çakır verdi. Yarışmada üçüncülük derecesine giren Engin Altundağ, Rümeysa Çalan ve Nurcan Toptaş’ın ödülleri ise Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri tarafından verildi.

Ödül töreni, üniversite Gönülden Kaleme Öğrenci Topluluğu ve Eğitim ve Müzik Öğrenci Topluluğu ortaklığında düzenlenen bu toprakları Türk’e vatan yapanlar için söylenmiş türkü derlemelerinin seslendirilmesiyle son buldu.