Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Fakıbeyli ve Tayip Köyünde toprak işlemesiz elimlerde hasat yapıldığını söyledi.

Özdemir, "2016 üretim sezonu için hiçbir Toprak İşlemesi yapmadan anıza doğrudan ektiğimiz ve başarı sağladığımız Yozgat Merkez Fakıbeyli ve Tayip köylerimizdeki Yem Bezelyesi ve Macar Fiğlerinin hasatlarını yaptık. Dönümden 450 kilo civarında kuru ot verimi aldık" diye konuştu. 

Özdemir, Çiftçilere her yıl toprak işlemesi yapmadan bir yıl hububat bir yıl baklagil yem bitkilerinden birini ekmelerini önerdiklerini kaydetti.

Söz konusu durumun faydaları hakkında bilgi veren Özdemir, "Tarla boş kalmaz her yıl üretimle hem çiftçiye hem de ekonomiye katkı sağlanmış olur, Toprak işleme masrafından kâr edersiniz, Dönüme 30 lira Çatak desteği alırsınız, Yem bitkisi ekip yeşile biçerseniz dönüme 40 lira yem bitkileri desteği alırsınız, Erozyonu azaltarak topraklarımızı ve doğayı korumuş olursunuz, Toprak yüzeyinde kalan bitki artıkları ile anız yangınları önlenir ve topraktaki mikroorganizma faaliyetleri artarak yıllara bağlı olarak toprağın yapısı ve verime iyileşir" ifadelerini kullandı.