Toprak analizi sayesinde 600 bin lira tasarruf sağlandı

Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Kürşat Arslan 20 bin 500 dekar alanda toprak analizi yapıldığını ve 600 bin lira tasarruf sağlandığını açıkladı.
Yayınlanma tarihi: 12 Eylül 2015, Cumartesi günü, saat: 09:33

Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Kürşat Arslan 20 bin 500 dekar alanda toprak analizi yapıldığını ve 600 bin lira tasarruf sağlandığını açıkladı.

Arslan yaptığı açıklamada, kooperatif olarak amaçlarının, çiftçilerin tarımsal üretimde, en yüksek verimi ve en kaliteli ürünü elde etmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Bilinçsiz gübreleme konusunda bilgiler veren ve yanlış yapılan gübrelemenin ürünün veriminin düşmesine, toprakların özelliklerinin bozulmasına ve maddi zarara yol açtığını ifade eden Arsla, “Sorgun da eksikliği hissedilen toprak tahlil ve analiz laboratuarının 2015 yılında çiftçilerimizin hizmetine sunduk. Bu sayede çiftçilerimiz toprak analizi için başka il veya ilçelere gitmek zorunda kalmadılar. Laboratuarımız kurulduğundan bu güne kadar 410 adet parselde yani 20 bin 500 dekar arazide toprak analizi yaptık. Dekar başına 2,5 lira destek pirimi verildi. Böylelikle 51 bin 250 lira Toprak Analizi Desteği alınmış oldu” dedi.

Bu rakamın her geçen gün artacağının altını çizen Arslan şöyle konuştu: “Toprak Analizi Desteği olarak alınan 51 bin 250 liranın yanı sıra yine toprak analizi sayesinde, hangi araziye ne kadar gübre atılacağı hesaplanmış ve bu sayede de 310 ton gübre tasarrufu sağlanmıştır. Böylelikle yaklaşık 550 bin lirada gübreden tasarruf edilmiştir. Böylelikle çiftçilerimiz 600 bin liralık bir tasarruf sağlamışlardır.”

Kaynak: sorgunpostası

Etiketler: kürşat arslan   toprak   analiz   pancar  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 9 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki