Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve İstihdam Paneli

Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHK) tarafından hayata geçirilen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen İnsan Hakları Kurullarının Desteklenmesi ve Kadın Hakları Projesi (İNKAP) kapsamında, Yozgat Grand Ser Otelde "İnsan Hakları Bağlamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve İstihdam" konulu panel gerçekleştirildi.
Yayınlanma tarihi: 17 Eylül 2015, Perşembe günü, saat: 15:53

Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHK) tarafından hayata geçirilen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen İnsan Hakları Kurullarının Desteklenmesi ve Kadın Hakları Projesi (İNKAP) kapsamında, Yozgat Grand Ser Otelde "İnsan Hakları Bağlamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve İstihdam" konulu panel gerçekleştirildi. 

Panele Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey’in yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, Tıp Fakültesi Dekan Vekili. Prof. Dr. Selda Seçkin ve üniversite öğretim üyeleri katıldı. 

Panelde, İNKAP Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Ebru Hanbay Çakır ''Kadının İnsan Hakları ve Cinsiyet Eşitliği", Bozok Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Figen Alp Yılmaz ''Türkiye Kadın ve Sağlık Hakkı", Yozgat Üretici Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Feride Yıldırım ''Kadının Hakkını Kadınlar Koruyacak" ve Avukat Melahat Özyılmaz "Kadın Haklarına İlişkin Hukuksal Düzenlemeler" konulu sunumlar yaptılar.

Geçen yıl Eylül ayında başlayan ve 24 ay sürecek proje ile insan hakları kurullarının kapasitesinin artırılması ve insan hakları ihlali başvurularının kolaylaştırılması amaçlanıyor. Proje kapsamında, insan hakları kurullarının çalışanlarına, sivil toplum kuruluşlarına, öğrenci, eğitimci, din görevlisi ve kanaat önderlerine yönelik etkinlikler düzenleniyor.

Rektör Karacabey, panelde yaptığı konuşmada insan hakları konusunun tarihin her döneminde öncelikli meselelerden biri olduğunu ve bu panelin Yozgat’ta yapılmasından dolayı mutluluk duyduğunu söyledi. İnsan haklarını ihlal edenin yine insanın kendisi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Karacabey, "Bugün ele alınacak olan İnsan Hakları konusu ülkemizin her yerinde zaman zaman yüreğimizi yakan haberlerle gündeme geliyor. Esas itibari ile bu önemli konuyu bilgi, kültür ve ahlak alt yapısı ile birlikte değerlendirmek gerekir. Çünkü İnsan Hakları ihlalinin bir tarafını müstakil olarak ele almak sorunun çözümü açısından yeterli değildir. Dikkat ederseniz İnsan Hakları ihlalinin temel sebebi kişilerin ahlaki ve etik kurallara uymamasıdır. Yapılabilecek en mükemmel kanunlarla bile ihlalleri önlemek mümkün olmayabilir. Çünkü kanuna uymak da ahlaki bir meseledir. Toplumların kendi gücüne dayanarak başkasının haklarını gasp etmesini engellemek ahlaki ve etik kurallara uyulmasıyla mümkündür.” ifadelerini kullandı. 

İNKAP Tanıtım ve Kampanya Kilit Uzmanı Pınar Alkan Yarıkkaya da projenin Türkiye İnsan Hakları Kurumu tarafında yürütüldüğünü ve 2016 Eylül ayına kadar faaliyetlerine devam edeceğini söyledi. Faaliyetler kapsamında Türkiye çapında din görevlileri ve kanaat önderlerine yönelik eğitimlerin de olduğunu anlatan Yarıkkaya şunları kaydetti: "İnsan Hakları Kurulu’nun Desteklenmesi Kadın Hakları Projesi kapsamında Avrupa Birliği desteği ile ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nun koordinasyonunda yürütülen proje kapsamında düzenlediğimiz bir panel. Özellikle Yozgat’la ilgili kadın sivil toplum kuruluşları, ilgili kamu kuruluşları, sendikalar, barolar ve Bozok Üniversitesi’nin desteği ile bu paneli düzenledik. Projemizin ana amaçları arasında özellikle insan hakları konusunda farkındalık yaratmak, insan hakkı kurullarının valilikler içerisinde yer alan ve faaliyet gösteren kuruluşların desteklenmesini sağlamak, insan hakları başvuru süreçlerinin uluslararası standartlarda geliştirilmesini sağlamak gibi amaçları vardır. Bu konuda Türkiye çapında faaliyetler yürütüyoruz. İnsan hakları eğitimleri, çocuklara yönelik animasyonlar, faaliyetler, uzun metraj filmler bu faaliyetler içerisinde yer almaktadır. Panelde özellikle insan hakları bağlamında kadın haklarının değerlendirilmesi, kadına yönelik şiddet, özellikle Yozgat’ta bu konudaki son dönem verileri incelenip Yozgat’a özel vakalar nelerdir kamuoyu ile paylaşılarak proje tanıtılacaktır. Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nun faaliyetleri, çalışmaları ilgili uzmanlarımız tarafından katılımcılarla paylaşılacak.” 

Etiketler: bozok üniversitesi  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 10 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki