Toma yoksa haber değeri de yok!

Bugün yerel gazetelere yansıdı; Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesinin Eğlence Köyü'ndeki altın madeninde siyanür kullandığı gerekçesiyle bir protesto gösterisi yapıldı. Bundan etkilenen 8 köy halkı ile çevreci örgütlerin bazı üyelerinin katıldığı eylemde resmi güvenlik birimi elemanları yoktu.
Yayınlanma tarihi: 23 Mart 2015, Pazartesi günü, saat: 12:36

Bugün yerel gazetelere yansıdı; Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesinin Eğlence Köyü'ndeki altın madeninde siyanür kullandığı gerekçesiyle bir protesto gösterisi yapıldı. Bundan etkilenen 8 köy halkı ile çevreci örgütlerin bazı üyelerinin katıldığı eylemde resmi güvenlik birimi elemanları yoktu. Sivil görevliler ise gelişmeleri uzaktan takip etmeyi tercih etti. Eylemciler toplandı, demokratik haklarını kullanıp, bir protesto yaptı. Köylüler, yürüyerek işletmenin kapısına kadar geldiler, burada basın açıklamasını yapıp dağıldılar. 

Toma kullanılmadı...
Biber Gazı sıkılmadı...
Polis, Jandarma, Özel Güvenlik birimi mensupları ile eylemciler karşı karşıya gelmedi...

Hal böyle olunca da ulusal basında konu yer bulmadı...
Bir çok eylemden sonra özellikle televizyon spikerleri haberi sunmadan önce, 'Sevgili seyirciler yine istenmeyen olaylar yaşandı, biz bu tip görüntüleri artık vermek istemiyoruz ama görevimiz ne yapalım' demekten kendilerini alamıyorlar. Madem bu tip görüntüleri görmek istemiyorsunuz da, o zaman tomaların su sıkmadığı, biber gazlarının atılmadığı, güvenlik birimleri ile eylemcilerin birbirlerinin üzerine yürümediği, demokratik hakların özgürce kullanıldığı eylemleri gündeminize alma ihtiyacı bile duymuyorsunuz?..

Hepsi yalandan ibaret...
Televizyon kanalları, olaylara endeksli haber anlayışlarını sürdürdükleri süre içerisinde sesini duyurmak isteyenler eylemlerinde şiddete istemeyerek de olsa başvuracaklardır. O nedenle önce sorgulanması gereken konu, 'Neden demokratik eylemlerin haber değeri yok?' sorusunun birileri tarafından sorması gerekir...

Seyfi Çelikkaya

Etiketler: seyfi çelikkaya  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 6 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki