TKDK, Sorgun’da IPARD 2 programını tanıttı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat İl Koordinatörlüğü tarafından IPARD2 projesi tanıtım toplantısı Sorgun'da yapıldı.
Yayınlanma tarihi: 26 Kasım 2015, Perşembe günü, saat: 17:44

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat İl Koordinatörlüğü tarafından IPARD2 projesi tanıtım toplantısı Sorgun'da yapıldı. 

İlyas Aslan Kültür Merkezinde gerçekleşen toplantıya Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Cumhur Eser, İl Genel Meclisi üyeleri, Doğankent Belediye başkanı Doğan Sungur, Çiğdemli Belediye başkanı İsmail Biçer ve Sorgun’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TKDK Yozgat temsilcisi Selim Türker, tarımsal ve kırsal kalkınmanın ekonomik etkileri ve kurum tarafından üreticiye sağlanacak avantajlar hakkında bilgi verdi. 

Toplantıda konuşan Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş, 2007 yılında kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumunun, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı özel bütçeli ve idari-mali özerkliğe sahip bir kamu kurumu olduğunu vurgulayarak, “Kuruluşunun ilk yıllarında proje uygun yatırım tutarlarının % 50’si Kurum tarafından karşılanmaktayken artık bu oran %70’lere hatta belli şartlarda %100’lere kadar çıkmaktadır.” dedi. 

Projesi onaylanan ve destek almaya hak kazanan iş sahiplerinin beş yıl boyunca bu işi yapmaları gerektiğini belirten Kaymakam Arslantaş, konuşmasını şöyle sürdürdü; “2007-2014 döneminde IPARD kapsamında toplam 900 milyon Euro AB fonu tamamen karşılıksız olarak Türkiye’de kullanılmış ve bu rakam çarpan etkisiyle 3 milyon avro civarında emisyon hacmi oluşturmuştur. 2015 yılıyla başlayan yeni dönemin bu ilk proje çağrısına çıkma çalışmalarının ilimiz ve ilçemiz için, memleketimiz insanı ve çiftçilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” 

TKDK uzmanları tarafından hibe konuları ve oranları hususlarında bilgilendirmeyle devam eden TKDK Sorgun toplantısı soru cevap bölümü ile son buldu.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 4 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki