TKDK 232 Milyon TL IPARD Yatırımı Gerçekleştirdi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat’ta IPARD Yatırımları Sözleşme İmzalama ve Toplu Açılış Töreni düzenledi.
Yayınlanma tarihi: 18 Ekim 2015, Pazar günü, saat: 18:32

Yozgat, Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen törene Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı, daire müdürleri ve çiftçiler katıldı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun tanıtıldığı slayt gösterisiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ali Recep Nazlı Yozgat’ta IPARD Yatırımlarında 256 proje ile 232 Milyon TL yatırım gerçekleştirildiğini vurgulayarak; “ TKDK, 2011 yılından beri yatırımcılara ve üreticilere destek vermektedir. Bugüne kadar yaklaşık 11 bin projemiz oldu. Bu projelerle 45 bin kişiye istihdam sağladık. İnşallah bu 11 bin projemiz tam anlamıyla tamamlanıp hizmete geçtiğinde en az 100 bin kişi bu projelere sayesinde iş bulacak ekmek kazanacak. Bugüne kadar 42 ilimizde, 6 Katrilyonluk bir yatırım gerçekleştirdik. Bununda 3,3 Katrilyonunu hibe olarak vatandaşlarımıza hibe olarak verdik. Yozgat ilimizde Türkiye de IPARD projelerinden en fazla yararlanan il olduğunu buradan belirtmek isterim ”dedi.   
 
Üreticimizi Memnun Etmek En Önemli Amacımız
Vali Abdulkadir Yazıcı yaptığı konuşmada Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumunun ilimizde ki icraatlarında cömert davranmasından dolayı teşekkür ederek; “Bugün Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun ilimizde ki faaliyetlerinin sizlere tanıtımı ve toplu açılış töreni için buradayız. İlimiz, tarım ve kırsal kalkınmadan Türkiye’de en iyi ve en yüksek rakamlarla istifade eden ilidir. İlimiz de vatandaşlarımızın yüzde altmışa yakını çiftçilikle uğraşıyor. Yine ilimizin arazileri, ülkemizin genişlik bakımından ilk onun içerisinde yer almaktadır. Bu kadar ziraatla uğraşan insanın bol olduğu ve tarım arazisinin geniş olduğu bir ilde tabi ki vatandaşlarımızda devletimizin sunduğu bu imkânlardan istifade edecektir. Allah’a şükürler olsun, ilimizin neresine giderseniz gidin bu desteklerden yararlanan vatandaşlarımızı görebiliyorsunuz. Ben özellikle Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumunun ilimizde ki icraatlarında cömert davranmasından dolayı teşekkür ediyorum. Yine ilimizde bu kurumun görevlerini ifa eden idareci, yönetici ve alanda ki kardeşlerimize teşekkür ediyorum. İnşallah ilimiz bundan sonrada istifadesini en üst mertebede tutacaktır. Biz biliyoruz ki köylümüzü köyünde, çiftçimizi tarlasında mesut ettiğimiz ölçüde, tutabildiğimiz ölçüde göçü önleyeceğiz ve göçün de önüne geçeceğiz. Ben bu duygu ve düşüncelerle bu törenimizin ilimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bütün bu ve buna benzer faaliyetlerin bu güzellikle, bu büyüklükte ve bu genişlikle törenlerle bizlere sunulmasını temenni ediyorum ”dedi.  
 
TKDK, 6 Katrilyonluk Yatırım Gerçekleştirdi
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2007 yılında kurulduğunu ve o günden bugüne kadar 10 bin 765 projeye, toplam 5 milyar 778 milyon 995 bin 161 lira, yatırım yapıldığını belirten Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ; ” Tarım ve hayvancılık sektörüyle meşgul olan, kırsal alanda hayatını devam ettiren vatandaşlarımıza bu güne kadar birçok destek verdik. Tabi bu desteğin önemli bir kısmı da karşılıksız. Yaklaşık 6 katrilyonluk desteğin 4 katrilyon civarında ki kısmının hibe olarak verildiğini görüyor,  bundan da Türkiye olarak büyük bir gurur duyuyoruz. Yozgat’ın Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla elde ettiği projelere baktığımızda Türkiye’de Yozgatlıların birinci sırada yer aldığını görüyoruz. Ben bu vesile ile bu projelerde ilimizi birincilik noktasına taşıyan, gerçekten rantabl, faydalı, yaralı, kar getirebilir ve Avrupa Birliği standartlarına uygun projeler üretmeyi başaran değerli Yozgatlı kardeşlerime özellikle teşekkür ediyorum. Yozgat’ta bugüne kadar 256 projenin sözleşmesinin imzalandığını görüyoruz. Toplam yatırım tutarı 232 milyon TL ve bunun 131 milyon TL’si de hibe olarak vatandaşlarımıza verildi. Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla Yozgat’ımızda 2016-2017 yıllarında daha büyük projelerin gerçekleştirileceğine, daha ileri adımların atılacağına yürekten inanıyorum. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanlığı aracılığıyla Yozgat’ımızda devam eden projelerle ilgili hem tanıtım hem sözleşme imzalanması hem de bir farkındalık yaratılması maksadıyla Yozgat’ımızda gerçekleştirilen bu toplantının hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum “dedi.

Tören, hibe desteği sağlanan yatırımcılar için toplu sözleşme ve 256 işletme için kurdele kesimi ile son buldu.

Etiketler: tkdk   ipard   yatırım   yozgat    
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki