Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) yurtlarda barınan gençlerin eğlenerek öğrenmesini sağlamak, drama eğitimi kazandırmak ve medeni cesaretlerini güçlendirmek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlediği ‘Tiyatro Sporu’ Yozgat’ta gerçekleştirildi. 

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Salonunda düzenlen etkinliğe KYK Yozgat İl Müdürü Rasim Parlak, KYK personeli ve öğrenciler katıldı. Oyuncular izleyicilerden aldıkları konu başlıklarını öğrencilerle birlikte doğaçlama olarak yeteneklerini sergilerken izleyiciler de neşeli dakikalar geçirdi.

Tiyatro sanatçısı Emrah Aktürk, KYK’nın aracılığıyla bu oyunları oynadıklarını söyledi. Türkiye’deki üniversite öğrencileriyle buluşacaklarını ifade eden Aktürk, “Oyunumuzu KYK sayesinde gençlerle buluşturuyoruz. Oyunumuz doğaçlama gerçekleşiyor, bizde metin yok. Sadece turlarımızın kuralları var o kurallar çerçevesinde seyircinin verdiği yönelimlerle, neyi oynamamızı isterlerse biz onu oynuyoruz. Genellikle eğlence üzerine kurulu oluyor. Bu biraz da vize zamanlarına geldi.

Öğrencilerin sınav stresini atmalarına vesile olduk diye düşünüyorum. Salon gayet doluydu ve katılım çok güzeldi. Yozgat’ın da seyircisi çok iyiydi. Müthiş bir geri dönüş vardı. Çok güzel bir seyirci vardı. O seyirciyle beraber 2 saat gibi bir vakit geçirdik” dedi.

Öğrencilerde tiyatro oyunlarıyla eğlendiklerini belirterek, “Vizeler öncesi kısa sürede olsa eğlendik. Bazı arkadaşlarımız sahne alıp performanslarını gösterdi. İyi bir zaman geçirdik, tiyatro ekibine ve bu programı hazırlayan yurt idarecilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.