Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık ile TEB (Türk Ekonomi Bankası) Yozgat Şube Müdürü Tekin Gürbüz arasında, İşletme Müşteri İlişkileri Yöneticisi Hasan Coşar'ın katılımı ile üyelerin faydalanması amacıyla bir kredi protokolü imzalandı.

İmzalanan protokol kapsamında, iflas etmemiş, konkordato ilan etmemiş, tasfiyeye girmemiş, devlet ihalelerinden yasaklı olmayan ve ticari açıdan faal durumda olan üyeler yararlanabilecek. Bu kredinin en önemli özelliği ise piyasalardaki daralmadan etkilenen ve bu yüzden ödemelerinde gecikme yaşamış ticaret erbapları da faydalanabilecek. TEB tarafından belirlenen özel koşullar dahilinde Oda Üyelerine aylık taksit ödemeli, ticari nakdi kredi ve/veya gayrinakdi (teminat mektubu) kredi ve de danışmanlık desteği verileceği açıklandı. 

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık yaptığı açıklamada; "Piyasalardaki daralmanın iki sebebi var. Birincisi cari açığı frenlemek için hükümetin almış olduğu tedbirler, ikincisi de gerçek şahısların ve ticari işletmelerin almış oldukları ev, arsa, ticari krediler gibi çok ciddi kredi borçlanmasının olmasıdır. Bu tip tedbirler İstanbul'da soğumaya Yozgat'ta ise donmaya sebep olmaktadır. Hem gerçek kişilerin hem de tüzel kişilerin yani şirketlerin bankalara borçlu olmasından dolayı piyasalarda çok ciddi bir likitte sorunu var. Hane halkı tasarruf oranı şuan %12'nin altında, ilimizde genç işsizlik oranı %30'ları buldu. Bu ortamda Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin %93'ü 1 ile 10 işçi çalıştıran küçük KOBİ'lerden oluşmaktadır. Bu KOBİ'ler çeki ve seneti yazılmamış ama bir takım ödeme gecikmelerinden dolayı önlerini açacak, rahat nefes aldıracak kredilere ulaşmakta zorluk çekmektedir." dedi.

Özışık; "Yaklaşık olarak bir aydır yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda düzenlediğimiz bu protokolle, 1927 yılından beri KOBİ'lerin yanında yer alan Türk Ekonomi Bankası'nın sadece kredi verme değil aynı zamanda danışmanlık desteği içeren hizmetini de üyelerimize sunmuş bulunmaktayız, hayırlı olsun." dedi. Türk Ekonomi Bankası Yozgat Şube Müdürü Tekin Gürbüz; "Başta TSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Özışık ve Yönetim Kurulu Üyeleri olmak üzere, bir aydır bizlere kapılarını açan bu güzide kurumun içindeki üyelerine şubemizce yapılan çalışma neticesinde üyelerin belli bir kısmına ön onaylı kredi şuan itibari ile hazır durumdadır. Başkanımın da belirttiği gibi 1927 yılından beri ülkemizde "GÜÇLÜ KOBILERIN DANIŞMAN BANKASI" misyonu ile 560'a yakın şubemizle hizmet vermeye devam ediyoruz. Yozgat'ta 14. banka olarak 2013 yılından itibaren hizmet vermeye başladık 2014 yılı sonunda Sorgun şubemizi açtık. 2015 yılı içerisinde de 3.şubemizi açmayı planlıyoruz. Yozgat'ta da çok fazla sayıda büyük firma olmadığından, özellikle küçük işletmelere kapımız sonuna kadar açık. TEB olarak Yozgat'ta ticarete katkı sağlamak adına bu dönemde KOBİ'lerimizin canlanması için finansman ihtiyaçlarının olduğunun farkındayız bunun için şube olarak makul şartlarda bir paket hazırladık. Yozgat TSO ile işbirliği yaparak firmalarımıza nefes aldırmak istedik. Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası üyelerimizi de en kısa zamanda şubemize bekliyoruz." ifadesinde bulundu.