TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında, 365 oda ve borsa başkanı ile birlikte Yozgat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erkekli'de, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çankaya Köşkü’nde de Başbakan Binali Yıldırım ile yapılan istişare toplantılarına katıldı.

İstişare toplantılarına eşlik eden Yozgat Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erkekli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ekonomik sıkıntılırını anlattıklarını vurgulayarak, "TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında tüm oda ve borsa başkanları ile birlikte istişare toplantısının ardından, Sayın Cumhurbaşkanımıza ekonomik meseleler hakkında sorunları anlatma, görüşleri aktarabilme fırsatı bulduk. Bu bağlamda Sayın Hisarcıklıoğlu ekonomik konu ile alakalı olarak istihdamın üzerindeki maliyet yüklerinin kaldırılması, sanayi üretiminin teşvik edilmesi, önümüzdeki dönemlerde turizmin itici güç olması konularında Sayın Cumhurbaşkanına taleplerde bulundu. Ayrıca odalarımızın ve borsalarımızın en önem verdiği konulardan biri de hükümetimizin açıkladığı ‘ekonomik reform paketine’ sahip çıkılması idi." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, istişare toplantısında, “Mevcut teşkilatlanma yapısını farklı bir Türkiye için yeterli bulmadığımızdan dolayı yeni teşkilatlanma yapısıyla birlikte çok daha farklı bir adım atalım istiyoruz. Ekonomiyi yakından takip edecek, ekonominin tüm taraflarıyla istişarelerimizi eskisi gibi sürdürecek, dertlerinizi, şikâyetlerinizi, öneri ve tavsiyelerinizi yine dinleyecek, bunları istişare edecek, bunlara birlikte çözüm üreteceğiz. Özel sektör ile kamunun uyumunun Türkiye’de neleri başarabileceği, Türkiye’yi hangi seviyelere ulaştıracağı çok net görüldü. İnşallah bu birliktelik, bu dayanışma, aramızdaki bu uyum ve koordinasyon, özellikle de aramızdaki istişare kültürü Cumhurbaşkanlığımız süresince de aynen devam edecek” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen toplantının ardından TOBB heyeti, Çankaya Köşkü'ne geçerek Başbakan Binali Yıldırım ile görüştüler. 

Başkan Erkekli, Çankaya Köşkünde düzenlenen istişare toplantısında da, Türk demokrasisine ve devletine bağlılıklarını bildirdiklerini ve milletin iradesine olan saygılarını ilettiklerini kaydetti.