Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Klinik Mühendislik Hizmetleri Birim Sorumlusu, Biyomedikal Mühendisi Kübra Yağmur tarafından, il ve ilçe hastanelerindeki klinik mühendislik birim sorumlularına ve biyomedikal depo taşınır kayıt kontrol yetkililerine, Tıbbi Cihazlarda Kalibrasyon ve Bakım-Onarım Eğitimi verildi. 

Her yıl hastanelerde düzenli olarak tıbbi cihazların kalibrasyon (ölçümleme), bakım-onarımı yapıldığını ifade eden Yağmur; "Kalibrasyon hastanelerde kullandığımız tıbbi cihazların doğru ölçmesini sağlama işlemidir. Alınan bir kan örneğinde a hastanemizde kan düzeyindeki şeker ölçümü ile b hastanesindeki şeker ölçümü standart sapmalar göz önüne alınarak aynı veyahut eşdeğer olması gerekir. Bunun için de biyomedikal birimi olarak, hastanelerimizde gerekli kalibrasyon, bakım- onarımı cihazlarımıza yapıp, kontrollerini sağlamak, kalite standartlarını uygulamak zorundayız. Yine düzenli bir biçimde eğitimlerimizi vererek bilgilerimizi güncelliyoruz" dedi.

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. İsmail Kurca, yaptığı açıklamada ise şunları söyledi: "Sağlık hizmetleri, dinamik ve canlı bir yapı. Sadece hasta muayenesi, tedavi ile görevlerimiz bitmiyor. Kullanıldığımız en ufak bir iğne ucunun bile etkinliğini takip etmek zorundayız. Hastanelerde olmazsa olmaz tıbbi cihazlarımız; laboratuvarlarımızda, yoğun bakımlarımızda, polikliniklerde, yataklı servislerde ve birçok yerde var. Ölçüm yapan cihazlarımızın kontrolleri sağlık hizmetlerinde olmazsa olmazlar arasındadır. Her hastanemizde; klinik mühendislik birim sorumluları, biyomedikal depo taşınır kayıt kontrol yetkilileri bulunmakta ve düzenli olarak eğitim, toplantı yapmaktayız. Tıbbi cihazlar gibi hassas bir konuda tüm özveri ile çalışan sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.