Yozgat Lisesi Madalya tertip komitesi başlatmış olduğu "Yozgat Lisesi Şeref Madalyasını İstiyor" imza kampanyasındaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Yozgat Lisesi Madalya tertip komitesi (Prof Dr Öcal Oğuz, Prof Dr Taha Niyazi Karaca, Gazeteci Seyfi Çelikkaya, Yazar Senarist Ertuğrul Kapusuzoğlu, Arş Yazar Osman Karaca) tarafından yapılan açıklamada, alınan karar doğrultusunda Yozgat Valisi Kadir Çakır dahiliyle Yozgat Cumhuriyet Meydanında "YOZGAT LİSESİ ŞEREF MADALYASI İSTİYOR" adı ile bir imza kampanyası başlatılmış ve bu kampanyaya dört gün devam edildiği beyan edildi.

Yozgat Lisesi Madalya tertip komitesi adına yapılan açıklamada şunları kaydedildi; "Şehir meydanındaki imza kampanyasının asıl amacı; Yozgat Lisesinin 1914-1923 yılları arasındaki kahramanlığını halkımıza anlatmak ve Yozgat'ta bu konuyla alakalı bir kamuoyu oluşturmayı hedefledik.

Bilindiği üzere Yozgat ile Milli Mücadele çabalarını bir araya getirmekte imtina edenlere de bir cevap niteliğindeydi.

Dört gün boyunca standımızı boş bırakmayarak, gerek imzalarıyla gerek fikren desteklerini esirgemeyen halkımıza teşekkür ederiz.

Bu dört gün zarfında Yozgat halkı kahraman Yozgat Lisesine madalya verilmesi hususunda yek vücut olmuş, başta siyasi parti temsilcileri ve Belediye Başkan Adayları imza kampanyamıza sahip çıkmışlardır.

Yozgat'ta teşkilatı bulunan tüm siyasi partilerin başkanları ve yönetimlerine ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Yozgat Valiliğimizin de desteğiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı, hemşerimiz Sayın Fuat Oktay başta olmak üzere, Bakan Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Beyefendilere bu konu bizzat şahıslarına anlatılmış ve gereğinin ivedilikle yapılacağını belirterek, Madalya Tertip Komitesine, böyle güzel bir organizasyon düzenlediği için teşekkür etmişlerdir.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Sayın Fuat Oktay Beyefendi ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu'ya  Anadolu'da kurulan ilk futbol takımı olan Yozgat Mektebi-i Sultani Futbol takımının forması hediye edilmiştir.

İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Yozgat Lisesinin kahramanlığından haberdar olduğunu, bizzat danışmanına talimatta bulunarak, Pazartesi günü bu konuyla alakalı gerekli evrakları masasında görmek istediğini söyledi.

Yozgat Milletvekillerimiz, Sayın Bekir Bozdağ, Sayın Yusuf Başer, Sayın Ethem Sedef ve Sayın Ali Keven Beyler de bu konunun Türkiye Büyük Millet Meclisinde ne gerekiyorsa yapılacaktır. Sözü verdiler.

Başta Yozgat Basını olmak üzere Yozgat Lisesine Şeref Madalyası talebimizi tüm ülkemize duyuran ulusal basınımızın değerli temsilcilerine minnettarız."