Terminal Dükkanları esnafları Belediye Meclis toplantısına katılarak, iş yerlerinde bu yıl kira artışı yapılmamasını istedi. Esnaflar, TÜFE artışının çok yüksek gerçekleştiğini belirterek, Belediye meclis üyelerine yaşadıkları ekonomik sıkıntıyı aktardılar. Meclis esnafın ekonomik durumunu göz önüne alarak bu yıl kira fiyatlarına artış yapmama kararı aldı.

Esnaflar, “Ekonomik kriz biz çok etkiledi. Bu yıl zam yapılmamasını istiyoruz.İlk kez böyle bir talebimiz oluyor.12 yıldır düzenli olarak kiramızı ödüyoruz. Ama bu sene TEFE ve TÜFE çok arttı. Ödediğimiz kiralar belli. Bu oranda artış yapılırsa bizi zor durumda bırakır. Bu sene Tokat Belediyesi bütün kiracılarını kapsayan bir karar aldı ve zam yapmadı. Aynısını bizde talep ediyoruz” dediler.

Belediye Başkanı Kazım Arslan ise, esnafın içinde bulunduğu sıkıntı nedeniyle 2019 yılına münasip olmak üzere Belediye iş yerlerine zam yapılmama konusunda bir karar alalım. Eğer Sayıştay tetkikinde bununla ilgili bir tenkit gelirse aradaki kira farklarının vatandaşa rücu edilmesi şartıyla bir karar alalım. Bu arada da Sayıştay’dan karar alalım” dedi.

Alınan karar Belediye Meclis üyelerinin onayına sunuldu. Meclis üyeleri oy birliği ile uygulamayı kabul etti.