Tercih maratonu başladı

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, 6-16 Temmuz tarihleri arasında Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı tercihlerinin yapılacağını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 06 Temmuz 2015, Pazartesi günü, saat: 09:15

Geçen yıl özel okulda okuyan öğrencilerin tercih sistemine dahil edilmesiyle yaşanan karmaşa bu sene son buluyor. TEOG'da sıkıntının yaşanmaması için bu yıl bazı tedbirler alındı. Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, 15 olan tercih sayısının bu yıl 25'e çıkarıldığını hatırlattı.

Adayların karşısında tercih için Fen Lisesi, Sosyal Bilimler, Anadolu Lisesi ve Anadolu Meslek Lisesi ve Anadolu İmam Hatip lisesi seçeneklerinin bulunduğuna değinen Kuş, farklı okul türleri bu sene tek listede tercih edilebileceğinin bilgisini verdi. Özel okulları tercih eden öğrencilerin "Özel Okula Kayıt Yaptırdım, Tercih Yaptırmayacağım" butonunu tercih ederek kayıtlarını yaptırabileceklerini ifade eden Kuş, “Ancak Anadolu lisesinde boş kontenjan olursa ve taban puanı öğrencinin puanına uygunsa devlet okuluna başvurunun önü açık olacak. Yaptığı tercihlerden birine yerleşemeyen öğrenciler, otomatik olarak açık liseye kaydedilecek. Ancak bu öğrenciler, boş kontenjan olması durumunda nakil isteyebilecek. Bu öğrencilerin bir değil, 5 tercih hakkı bulunacak. Yerleştirme merkezî olarak yapılacak. İlk yerleştirmenin ardından kalan boş kontenjana başvuran öğrenciler en fazla 20 puan altına kadar okula kabul edilebilecek. Nakil dönemi okullar açılmadan tamamlanacak, haftada bir yapılan rutin nakiller bundan sonra ayda bir defa yapılabilecek” dedi.

Mezun olamayana kayıt müjdesi
Kuş, liselerden mezun olamadığı için üniversitelere 3-7 Ağustos ve ek yerleştirme işlemleri sonucunda kayıt yaptıramayan öğrencilere, kazandıkları programların kontenjanları dikkate alınmaksızın, 6 Ekim'e kadar kayıt hakkı verildiğini bildirdi.

Etiketler: saim kuş  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 6 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki