Teog sınavına sayılı günler kala Merkez, Aydıncık, Çekerek ilçelerinde ki, 8. sınıf öğrencilerini ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş öğrencilere sınav öncesi destek verdi.

Ziyaretlere İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tekin ve İl Milli Eğitim şube müdürü Metin Halıcı'da katıldı.

Öğrenciler ile bir araya gelip onların sorunlarını dinleyen İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, "Biliyorsunuz ki önünüzde bir TEOG sınavı var o sınav neticesinde tercih yaparak liselere yerleşeceksiniz. Sınav dönemleri siz öğrencilerimizin hayatında bulunan kritik bir dönem ve bu kritik dönemi aşmanın tabi ki basit yolları var. Sınav kaygısıyla başa çıkabilmek için öncelikle sınava iyi hazırlanmış olmanız gerekir. Uykusuzluk ve açlık hali zihinsel performansı olumsuz etkiler. Bu nedenle sınavdan önce biyolojik ihtiyaçlar giderilmiş olmalıdır.

Kaygıyı azaltmak için doğru ve derin nefes almak önemlidir. Aşırı kaygıdan dolayı sık nefes alıp vermek paniğe neden olur, bu tarz hareketlerden kaçınmanız gerekir. Bir olayda kaygıyı yükselten; olayın kendisi değil, bizim olayı değerlendiriş biçimimizdir. Sınavla ilgili durumlarda sizlerin olumlu bir iç iletişim kurması gerekir. Örneğin; 'Bildiklerimi unutup, yine birbirine karıştıracağım' yerine 'Sakin olmalıyım, elimden geleni yap-malıyım.' düşüncesi daha yararlıdır.

'Evdekilerin yüzüne nasıl bakarım, eğer başarılı olamazsam herkes ne der?' cümleleri yerine, 'Şu aşamada başkalarının ne düşündüğü önemli değil, tüm enerjimi bunları düşünmek yerine sınav için kullanmalıyım' gibi düşünceler olumlu düşüncelere çevrilebilirse kaygının, bedendeki gerginliğin azaldığı, kasların gevşediği fark edilebilir.

Bu nedenle sizden istediğim stres yapmıyoruz koca bir yıl çalıştığımız bilgileri sakin bir şekilde sınavımıza aktararak başarıyı yakalamaya çalışıyoruz. Şimdiden hepinize başarılar dilerim" dedi.

Öğrencileri ile sohbetin ardında okul öğretmenleri ile de görüşen İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, ilçelerde bulunan okul ve yurt inşaatlarını da kontrol ederek ziyaretlerini sonlandırdı.