Tema Protokolü İmzaladı

TEMA, MEB ile protokol imzalayarak hayata geçirdiği eğitim projesi için 10 pilot okulu gezerek eğitim materyallerini dağıttı.
Yayınlanma tarihi: 03 Aralık 2015, Perşembe günü, saat: 09:33

TEMA Vakfı Yozgat İl Temsilcisi Timur Yıldız ve eğitimden sorumlu yönetim kurulu üyesi ve Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE biriminin aktif eğitimcisi Ömer Zarasız, TEMA’nın MEB ile protokol imzalayarak hayata geçirdiği eğitim projesi için 10 pilot okulu gezerek eğitim materyallerini dağıttı. 

TEMA Vakfı Yozgat İl Temsilcisi Timur Yıldız: “Çocuklarımızın doğada geçirdikleri zamanın artması, doğayı hissederek, dokunarak, koklayarak ve işiterek farklı deneyimler yaşama fırsatı bularak bedensel ve zihinsel gelişimlerinin olumlu yönde desteklemesi amacıyla okul programları hazırlanmıştır. Doğayla bütünleşmiş bir şekilde yapılan çevre eğitiminin öğrencilerin çevre konusundaki bilinçlenmelerinde önemli ölçüde etki sağladığına işaret etmektedir. Bu noktadan hareketle TEMA Vakfı okul öncesinden liseye kadar eğitim sistemimizin her basamağı için çevre/doğa eğitim programları geliştirmektedir.” dedi. 

Bugüne kadar 182.000’den fazla öğrenciye eğitim veren TEMA Vakfı’nın eğitim programları;

Minik TEMA; 2010 yılından bu yana uygulanan bir yıl süreli okul öncesi çevre eğitimi programıdır. Program dört yaşını dolduran çocukların doğa ile olan bağlarını güçlendirmeyi, doğada kaliteli vakit geçirmelerini sağlamayı ve fiziksel, bilişsel ve sosyal gelişimlerini desteklemeyi amaçlar.

Yavru TEMA; 2014 yılından bu yana uygulanan bir yıl süreli ilkokul çevre eğitimi programıdır. Program Minik TEMA ile aynı amaçları taşımakta ve bileşenlerden oluşmaktadır, ancak yaş grubuna özel yeni 32 adet etkinlikten oluşan kapsamlı bir öğretmen rehberi sunar ve bu etkinlikleri gözlem kutusu ve posterlerle desteklemektedir.

Ortaokul TEMA; Minik ve Yavru TEMA Programını uygulayan sınıflar için Meşe ve Toprak posterleri, Gözlem Kutusu, öğretmenler için ise Öğretmen Rehberi paylaşılır. Ortaokul ve Lise TEMA Programını uygulayan öğretmenlere ise Öğretmen Rehberi verilmiştir.

Lise TEMA; 2014 yılından bu yana lise düzeyinde uygulanan bir yıl süreli çevre eğitim programıdır. Programla; gençlerin doğanın yaşamı nasıl sürdürdüğünü anlayan, sürdürülebilirliği bir yaşam biçimi olarak benimseyen, kendi çevresinden başlayarak gezegeni ilgilendiren çevre sorunlarına duyarlı ve çözüme yönelik harekete geçebilen ekolojik okuryazar bireyler olmalarına katkıda bulunmak hedeflenmiştir." dedi.

TEMA Yozgat İl Temsilcisi Yıldız; “Yozgat ilinde aktif bir TEMA göreceğiz, iş adamından hocasına, gazetecisinden işçisine gönüllülük esasına dayalı bir ekip hazırlığı içerisindeyiz, yakında yönetim kurulumuzun da lansmanını yapacağız. Bugün bir sene boyuca pilot okul ve sınıflarımızda devam edecek olan eğitimlerimizin çok değerli hocaları, okul müdürleri ve öğrencilerimiz ile beraberdik, ilgi ve desteklerinden çok memnun kaldık. Doğa ve toprak bilincinin gelişmesi ve farkındalığın yaratılması adına geniş bir yelpazede çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

Etiketler: tema   timur yıldız   ömer zararsız  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 2 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki