Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Bozok Üniversitesi bünyesinde yer alan ve bölgesel ekonomik kalkınmada önemli rol oynayan Teknopark yönetim kurulu, firma yetkilileri ve çalışanları ile kaynaşma toplantısında bir araya geldi.

Toplantıya Vali Yardımcısı ve Teknopark Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan İkitemur, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılınçaslan, ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Kamil Taşcı, Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Orhan Hazer, Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mesut Sipahi, firma yetkilileri, Ar-Ge personelleri ve Teknopark çalışanları katıldı.

Bozok Teknopark paydaşları olarak birlikteliği daha da pekiştirmek adına böyle bir toplantı tertip ettiklerini dile getiren Bozok Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Orhan Hazer, Teknopark ailesinin daha verimli bir şekilde gelişerek üniversite ile birlikte şehri sürükleme noktasında önemli adımlar atacaklarını sözlerine ekledi.

Vali Yardımcısı ve Teknopark Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan İkitemur, inovasyona ve bilimsel anlamda üretime katkı sağlamayı amaç edinen sanayici ile işbirliği içerisinde olan Bozok Teknopark’ın bir parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vali İkitemur; “Teknopark çok iyi dizayn edilmiş ve maliyetleri çok düşük ofislerin bir araya gelmiş olduğu bir yapı kesinlikle değil. Orada ülkeye katma değer sağlayacak bir takım yatırımların yapılması gerekiyor. Bilginin raflarda durması değil o bilgilerin mühendislik anlamında, inovasyon anlamında dönüşüme uğrayıp sanayi ya da teknolojik bir ürüne dönüşmüş olması gerekiyor. Bu anlamda hepimiz Yozgat ve ülke ekonomisine katkıda bulunacak bir çabanın mimarları olmak durumundayız.” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkan Yardımcısı ve Teknopark Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Kılınçaslan firmalar ve kurumlar arası sinerji ve işbirliği fırsatlarını arttırmak, nitelikli kişilere iş ve girişimcilik imkanları sağlamak açısından Teknoparklara ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaparak Yozgat’ın bölgesel ve ekonomik kalkınmasında Bozok Teknopark’ın önemine değindi.

ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Kamil Taşcı Yozgat’ın Türkiye’nin gelişmişlik seviyesinde 60. sıralarında yer alan bir kent olduğuna vurgu yaparak bu seviyelerde olmasının temelinde Yozgat’ın potansiyelinin olmaması değil algıdan kaynaklandığını dile getirdi. Bozok Teknopark’ın Yozgat’ın kalkınmasında temel itici güç olduğunu belirten Taşcı, üniversite ile birlikte Teknopark’ın kalkınma için önemli bir şans olduğunu sözlerine ekledi. 

Bu toplantının gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti belirten Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey şunları söyledi: “Sayın Bakanlarımız Teknopark ziyaretinde her bir çalışanın gösterdiği gayret sayesinde oldukça olumlu bir imaj doğdu. Bu anlamda sizlere teşekkür etmek için bu toplantıyı tertip etmek istedim. Yaşadığımız sürece hepimiz ülkemiz için milletimiz için ve çocuklarımız için bir şeyler katmak zorundayız. Yaşarken bir şeyler üretebiliyorsak bizden sonra gelecek kuşaklara iyi bir şeyler bırakabiliyorsak yaşamı anlamlı kılabiliriz. Bu anlamda birlikte olmamız, birlikte düşünmemiz ve üretmemiz oldukça önemlidir. Şehrimizin kalkınmasının yanı sıra Üniversite ve araştırma merkezlerindeki akademik bilgi ve araştırma potansiyelinin teknolojik ürünlere dönüştürülüp ticarileştirilmesi adına Teknopark’ın önemli bir katma değer olduğu fikrindeyim. İnşallah ülkemiz ve şehrimiz için birlikte hareket ederek önemli gelişmelere imza atarız.” ifadelerini kullandı.
Toplantı karşılıklı fikir ve önerilerin dinlemesinin ardından son buldu.