Tehlikeli işlere eğitim zorunluluğu

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmeliğin yürürlüğe girdiğini hatırlattı.
Yayınlanma tarihi: 23 Nisan 2015, Perşembe günü, saat: 09:20

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, işverenleri tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfındaki işlerde iş sağlığı ve güvenliği konusunda uyardı. İşçilerin mesleki eğitim belgesine sahip olmaları gerektiğinin altını çizen Kuş, aksi takdirde iş müfettişlerince işçi başına bin 250 TL ceza uygulanacağını aktardı. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışanların mesleki eğitimlerinin usul ve esaslarını düzenleyen yönetmelik, bu kanuna göre belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işleri ve bu işlerde çalışanları kapsadığına dikkat çeken Kuş, Yönetmelik kapsamındaki işlerde çalışacakların, işe alınmadan önce, mesleki eğitime tabi tutulmaları zorunlu olduğunu bildirdi.

Kuş, “İş yerinde yapılan işler, asıl iş itibarıyla tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında yer almakla birlikte, çalışanın yaptığı iş yönetmelik ekinde belirtilen işler dışında ise 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu hükümleri saklı kalmak kaydıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 17. maddesi kapsamında mesleki eğitim alma zorunluluğu aranmayacak. Yönetmelik ekindeki çizelgede yer alan işlerde fiilen çalıştırılacakların, yaptığı işe uygun bir belgeye sahip olması gerekecek. 

Etiketler: saim kuş   milli   eğitim  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki